Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dolar kurunda yaşanan oynaklık sonrası AVM mağaza kiralarıyla ilgili perakende sektörü ve yatırımcılar arasındaki yeniden kira düzenleme tartışmaları yoğunlaştı.

Mağazacılar pandemi sonrası toparlanmanın beklenenden yavaş geçtiği ve kurdaki oynaklığın maliyetleri artırdığını belirterek bir de kira artışını fiyatlara yansıtmalarının mümkün olmadığını vurguluyorlar.

AVM yatırımcıları ise yatırımlar yapılırken uzun vadeli ve Döviz üzerinden finansman sağlandığını dolayısıyla oynak kur ortamında TL geliri ile döviz giderini dengeli bir şekilde götürmenin artık mümkün olmadığını ve kira sözleşmelerinde güncelleme yapılması gerekliliğini savunuyorlar.

"ÜFE'nin yüzde 80 çıktığı bir ortamda bu tartışmalar anlamsız"

Bloomberg HT yayınına bağlanan Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel pandeminin şiddetlendiği ve dünyada pek çok perakende zincirinin kapanma kararı aldığı bir ortamda bu tartışmaları lüzumsuz gördüğünü belirterek, "Pandemi kaynaklı önemli maliyet artışlarımız var ve sattığımız ürünler kolay vazgeçilebilir olduğu için bu artışları fiyatlarımıza zaten yansıtamıyoruz. Böyle bir dönemde alım satımla ilgisi olmayan kira artışı gibi bir konunun şu an için gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Devletin koymuş olduğu bir kural var ve buna uyulmalı. İçinden geçtiğimiz dönemde dolar kurunun 17 TL'yi görüp 13-14 seviyesine gelmesine rağmen hammadde bazlı olumlu bir maliyet yansıması göremedik, çünkü maliyet artışı döviz bazında gerçekleşti. Zaten ÜFE'nin yüzde 80 gelmesi de bu söylediklerimizi doğrular nitelikte" değerlendirmesinde bulundu.

"Sabitlenmiş rakamlarla güncel kur arasındaki fark yüzde 40"

JLL Türkiye Yeniden Kiralama Direktörü Hikmet Özkavaf ise perakende sektörünün yaşadığı maliyet artışlarının farkında olduklarını ve 2018'den beri destek olduklarını belirterek, "Birçok AVM'nin dolar ve Euro endeksli sözleşmeleri var ve kredilerini de buna göre ayarlayarak çektiler. Son dönemde yaşanan enflasyon ve kur artışıyla beraber sabitlenmiş rakamlarla güncel kur arasında yüzde 40'lık bir fark oluştuğunu görüyoruz. Bu da AVM yatırımcılarını oldukça zorlamış durumda. Verilere baktığımızda her iki tarafın da zarar görmeden bu dönemi atlattığını ve 2021'de birçok AVM'de toplam kiralanan metrekare rakamlarının arttığını görüyoruz. Yatırımcıların kira düzenleme talebi konusunda destek olarak takipçisi olmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.