Advertisement

Avrupa’nın en büyük havacılık düzenleyicisi, Boeing 737 Max ‘ta yapılan değişikliklerden sonra, ajansın kendisinin talep ettiği değişikliklerin önümüzdeki iki yıl içerisinde hazır olmayacağı bilinmesine rağmen, uçağın 2020 yılı bitmeden uçuşlara geri dönebileceğini belirtiyor.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenlik Ajansı yönetici direktörü Patrick Ky’a göre, Eylül ayında yapılan test uçuşlarından sonra, ajans uçuş yeterliliği direktiflerinin açıklanmasına bir ay kala son belgeleri gözden geçiriyor.

Sentetik fazladan bir sensörün geliştirilmesi 20-24 ay gibi bir süre alırken, bundan sonra ise halka 4 haftalık bir yorum süresi tanınacak. Daha büyük Max 10 varyasyonları içinse 2022 yılında hedeflenen tanıtımdan önce yazılım temelli çözümler gerekecek ve diğerlerine de bu çözümler uygulanacak.

Ky verdiği bir röportajda, “Analistlerimiz bunun güvenli olduğunu söylüyorlar ve güvenlik seviyesi bizim için yeterli” dedi ve “Boeing ile üçüncü bir sensör yardımıyla daha yüksek güvenlik seviyelerine ulaşabileceğimizi konuşuyoruz” diye ekledi.