Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AMB'nin anketine göre 12 aylık enflasyon beklentisi yüzde 4 ile 5 ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

3 yıllık enflasyon beklentisi ise değişmeyerek yüzde 2,5'te kaldı.

Euro Bölgesi'nde enflasyon son aylarda ılımlılaştı ve ekonomist tahminlerinin altında gerçekleşti. Kasım'da enflasyon yüzde 2,4'e gerilerken AMB yetkililerinin yakından izlediği çekirdek enflasyon yüzde 3,6'ya gevşedi.

AMB yüksek enflasyonla mücadele kapsamında son 10 toplantıda faiz artırımına gitmişti. Bankanın gelecek haftaki toplantıda faizleri değiştirmesi beklenmiyor. Piyasalarda gelecek yıl Nisan ayında ise faiz indirimi yüzde 100 olarak fiyatlanıyor. Ancak volatil seyreden enerji fiyatları ve geçen yılki fiyat şokuyla hükümetlerin aldığı önlemlerin etkisiyle enflasyonun Aralık'ta yeniden sıçraması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın şahin üyelerinden Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, bugün yaptığı açıklamada enflasyonda belirgin yavaşlamanın daha fazla faiz artışı ihtimalini azalttığını belirtmişti.

Ankette, tüketicilerin büyüme beklentileri konusunda daha kötümser olduğu görüldü. Gelecek 12 ayda tüketicilerin ekonomik daralma beklentisi yüzde 1,3 oldu. Son göstergeler, ekonominin 3. çeyrekte daralmasının ardından özel sektörün ivmelenmekte zorlandığı ve ekonomide resesyon riskinin arttığı sinyali vermişti.