Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Avrupa'da para politikasında faiz artışı fikrinin yayıldığı görülüyor.

Bloomberg'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Avrupa Merkez Bankası’nda (AMB) bu yılki iyimser enflasyon tahminine inancını kaybeden ve faiz artırmaya meyilli yetkili sayısı her geçen gün artıyor.

AMB Başekonomisti Philip Lane bankanın tahminlerine güçlü şekilde sahip çıkarken, çok sayıda banka yetkilisinin hızlı şekilde değişen, belirsiz bir ortamda tahminlere sıkı sıkıya bağlı olma konusunda temkinli olduğu belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu ekonomik tahminlerini yayımlayacak

Bu arada Avrupa Komisyonu bugün Euro Bölgesi’ne ait ekonomik tahminlerine ilişkin güncellemelerini yayımlayacak. Bloomberg tarafından görülen bir taslak belgeye göre ortalama enflasyon tahmini 2022 için yüzde 3,5, 2023 için yüzde 1,7 olarak açıklanacak. Ancak bu tahminlerin nihai belge yayımlanmadan değişme ihtimali bulunuyor. Avrupa Komisyonu kasım ayında bu yıl için yüzde 2,2, 2023 için de yüzde 1,4 oranında ortalama enflasyon öngörüsünde bulunmuştu.

Lagarde, kademeli politika mesajı vermişti

Hafta sonu Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Klaas Knot’un, dördüncü çeyrekte faiz artırımı olabileceği yönündeki açıklamalarının ardından, AMB Başkanı Christine Lagarde para politikasında gerçekleştirilecek her türlü değişikliğin “kademeli” olacağını belirtmişti.

Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu’na hitap eden Lagarde, AMB’nin “veri odaklı” hareket etmeye devam etmesinin, ekonominin koronavirüs pandemisi etkilerinden toparlanmaya başladığı dönemde çok daha önemli hale geldiğini söyledi.

AMB yetkililerinin esnekliklerini korumaları gerektiğini ifade eden Lagarde, “Gelen verileri yakından izleyecek ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki etkilerini dikkatle değerlendireceğiz” diye konuştu.

Kritik ABD enflasyon verisi öncesi Fed yetkililerinden de kritik açıklamalar geldi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 2015’teki sıkılaşma döngüsünden daha hızlı bir şekilde artıracağını öngördü. Çarşamba günü European Economics and Financial Centre tarafından düzenlenen online seminere katılan Mester, Mart ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırım ihtimali konusunda “Hiçbir ihtimali tamamen masadan kaldırmayı sevmem” ifadelerini kullansa da bu büyüklükte bir adım için şu aşamada bir gereklilik görmediğini belirtti.

Öncesinde CNBC yayınına katılan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de faiz artırımının büyüklüğünün 25 baz puan mı yoksa 50 baz puan mı olacağının açıklanacak verilere bağlı olacağını söyledi. Bostic de her ihtimalin masada olduğunu vurguladı.

Boston Fed'e kadın başkan

Boston Fed’de geçen yıl itibarıyla Eric Rosengren’den boşalan başkanlık koltuğuna Susan Collins’in atandığı açıklandı.

Fed’in 12 bölgesindeki ilk siyahi kadın başkan olacak olan Collins, görevine 1 Temmuz’da başlayacak ve bu yıl Fed kararlarında oy hakkına da sahip olacak.

Öte yandan Goldman Sachs, Fed’in şahinleşmesine işaret ederek yıl sonu tahvil getirisi tahminlerini yukarı yönlü olarak güncelledi. Banka 10 yıllık tahvil getiri tahminini bu yıl için yüzde 2’den yüzde 2,25’e, 2023 için yüzde 2,3’ten yüzde 2,45’e çıkardı. 2 yıllık tahvil getiri tahmini bu yıl için yüzde 1,9, 2023 için yüzde 2,45 olarak belirlenirken, gelecek yıl sonunda 2-10 yıl tahvil getiri eğrisi yatay öngörülmüş oldu.