Advertisement
HABERLER ABONE OL

Avrupa'da otomobil satışları, elektrikli otomobillere yönelik artan talep ve parça tedarikindeki iyileşme sayesinde Haziran ayında da arttı ve büyüme serisini 11. aya taşıdı.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin verilerine göre yeni araç kayıtları yüzde 19 artarak 1,27 milyon adet oldu. Elektrikli araç satışları yüzde 55 artarken, dizel araç teslimatları yüzde 10 azaldı.

Otomobil üreticileri, yarı iletkenler gibi kritik bileşenlerde uzun süredir devam eden arz sıkıntılarının hafiflemesiyle bekleyen siparişleri eritmeye devam ediyor. Ancak görünüm, elektrikli araçlara yönelik artan talep nedeniyle tedarik zinciri tıkanıklıklarının geri dönebileceği ve tüketicilerin artan yaşam maliyetleri ve yavaşlayan küresel büyüme nedeniyle harcamalarını kısabileceği beklentileriyle de gölgeleniyor.

Avrupa'nın en büyük otomobil pazarı Almanya'daki alıcılar Haziran ayında 52 bin 988 adet elektrikli araç aldı. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64'lük bir artışa işaret ederken, Avrupa'daki en yüksek rakam olarak da kaydedildi.

Fransa da 33 bin 280 satışla elektrikli araç büyümesine katkıda bulunurken, Hollanda'da elektrikli araç satışı 13 bin 892 oldu.

Tüm yakıt türleri dahil olmak üzere Volkswagen AG, geçen yıla göre yüzde 27 artışla 325 bin 612 teslimat gerçekleştirerek bölgede en çok binek otomobil satan şirket oldu.

Stellantis NV'nin satışları yüzde 2,5 azalarak 210 bin 495'e geriledi.

Almanya'daki fabrikasında üretim kapasitesini artırmayı planlayan Tesla Inc. 47 bin 606 araç satarak yerel markalar Fiat ve Citroën'in önüne geçti ve bir yıl öncesine göre satışları iki katından fazla artırdı.