Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau’ya göre banka en erken 2022 üçüncü çeyrekte net varlık alımlarına son verebilir.

AMB’nin normal varlık alım programı olan APP kapsamındaki net varlık alımına açık uçlu bir şekilde devam etmesinin uygun olmadığını belirten Villeroy, “Bu bizim elimizi çok uzun süreliğine bağlar” açıklamasını yaptı.

Aynı zamanda Fransa Merkez Bankası Başkanı da olan Villeroy, enflasyonun yüksek seviyelerden %2 hedefine gerilemesi sürecinde teşvikin sürdürülmesi için pek de fazla gerekçe olmadığını söyledi.

AMB’nin mevcut sözlü yönlendirmesinde faiz artışı zamanlaması için “varlık alımlarının sona erdirilmesinden hemen önce” sözlü yönlendirmesi yapılmıştı.

Bu yönlendirmenin kaldırılmasının AMB üyelerine faiz ayarlamasında esneklik kazandıracağını belirten Villeroy “Bu seçeneğe sahip olmak faiz artışını gerektiğinde ötelememize yardımcı olur” değerlendirmesini yaptı.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel ise Financial Times’a yaptığı değerlendirmede “Harekete geçmede geç kalınmasının fiyatlar üzerindeki riskinin arttığı” yorumunu yaptı. Schnabel’e göre AMB politikasında kademeli normalleşmeyi düşünmeye başlamalı.