Advertisement

Avrupa'nın koronavirüsün neden olduğu ekonomik çöküş karşısında mücadele için sahip olduğu en güçlü silah henüz hedefine ulaşmış değil.

Bloomberg News'in Avrupa'nın en büyük ekonomilerinden yedisinden derlediği rakamlara göre hükümetlerin bankalar yoluyla şirketler yönelik kredi garantileri gibi biçimlerde sunduğu fonların yüzde 15'inden azı kullanıldı.

Buna göre 2 trilyon eurodan (2.3 trilyon dolar) fazla para -İspanya'nın GSYİH'sinden daha fazla- 18 Haziran'dan bu yana hala kullanılabilir durumda.

Garantilerin küçük ve orta ölçekli şirketleri hayatta tutmak için kritik önemde olmasıyla birlikte programdan kaynaklı sorunlar, özellikle İtalya ve İngiltere'de toparlanmanın yavaş olması riskini doğuruyor. Air France-KLM ve Renault SA gibi daha büyük şirketler ise halihazırda kurtarma paketlerini aldı ya da tahvil satışı yaptı.

20 milyondan fazla işletmeyi temsil eden Brüksel merkezli grup Eurochambres başkanı Christoph Leitl, "Garantilere ilişkin ilk geri dönüşler dağıtımın yavaş olduğu ve ihtiyaç içerisindeki işletmelerin faydalanamadığı yönünde oldu. Aylardır süren ekonomik yavaşlamayla mücadele eden işletmeler için çok ihtiyaç duyulan işletme sermayesini güvenceye alırken faaliyetlerini başlatmaları için bizim kararlılığa ve ulaştırmaya ihtiyacımız var." dedi.

Bununla birlikte program tamamen etkisiz değildi. Programın yoğun talep görmesinin ardından İspanya kredi garanti fonunda ciddi ölçüde bir artışı değerlendiriyor. İsviçre'de bankalar resmi işlemleri azalttı ve hükümetin hedefini hızlı bir şekilde yakaladı.