Advertisement

Avrupa hisseleri Avrupa Merkez Bankası'nın karar gününde ikinci karantina kararlarının etkisiyle dalgalı bir seyir izledi.

Avrupa hisse senetleri, Çarşamba günü Eylül ayının sonundan bu yana en kötü günlük düşüşünü yaşamıştı. Almanya ve Fransa, salgının ikinci dalgasının etkilerini azaltmak amacıyla karantina önlemlerine geri döndüklerini açıklamıştı.

Imperial College London tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, İngiliz hükümeti de ülkede her dokuz günde bir iki katına katlanan vakalar sebebiyle baskı altında.

Credit Suisse Perşembe günü, koronavirüs salgını ve “önemli Döviz dalgalanmaları”nın etkisiyle, üçüncü çeyrekte net kârında yüzde 38 düşüş yaşadığını bildirdi.

European Stoxx 600, dalgalı bir açılıştan sonra işlem gününün ilk bölümünde yüzde 0,2 yükseldi. Teknoloji sektörü yüzde 1,1 artarken, sigorta hisseleri yüzde 0,9 düştü.

Piyasalar, ABD'de 3 Kasım'da gerçekleşecek başkanlık seçimi, eyaletlerde yükselen koronavirüs vakaları ve teşvik paketine dair umutların azalması sebebiyle ürkek bir izlenim veriyor. Wall Street, Dow Jones endeksi’nin 934 puan düşüşle kapanışının ardından birkaç aydır en kötü satışını yaşadı. Vadeli işlemler Perşembe günü olumlu bir açılış olduğunu gösteriyor.

Wall Street'teki gerileyişin ardından, Güney Kore ve Avustralya hisse senetleri de yaklaşık yüzde 1,7 oranında düşerek kayıplara yol açtı.

Avrupa'da Perşembe günü, odak noktası Avrupa Merkez Bankası'nın 12.45'teki faiz kararı olacak.

İngiltere'nin Perşembe günü, Brexit sonrası ticari ilişkiler hakkında hem AB'yi hem de ABD'yi "tehlikeli" ticaret uygulamaları nedeniyle eleştirmesi bekleniyor.