Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) üyeleri, konuya yakın yetkililerden edinilen bilgiye göre, bu yıl sona ermeden faiz oranlarını sıfırın üzerine çıkarma senaryosuna giderek daha sıcak bakmaya başladı.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar, temmuzda 25 baz puanlık faiz artışını değerlendiren AMB yönetim konseyinin, ocak ayından önce aynı oranda en az iki ilave faiz artışına gidebileceğini aktardılar.

Bu durum AMB üyelerinin, -%0,5 seviyesindeki mevduat faizinde bu yıl üç faiz artırımı fiyatlayan para piyasası ile aynı çizgide buluşabileceğine işaret ediyor.

AMB’nin gelecekte atabileceği adımlar kesinlik kazanmazken, Avrupa Merkez Bankası’nın sözcüsü konu hakkında yorum yapmadı. E

Haber öncesi AMB’den yıl sonuna kadar 89 baz puanlık faiz artışını fiyatlayan para piyasaları da bu beklentiyi 91’e yükseltti. Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau geçen hafta yaptığı açıklamada, bu yıl sona ermeden faizlerin sıfırın üzerine çıkması ihtimalini “makul” olarak değerlendirmişti.

Lagarde'dan Temmuz sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, AMB'nin tahvil alım programını bu yılın üçüncü çeyreğinin başlarında sona erdireceğini ve ardından sadece "birkaç hafta" sonra faiz artırımı yapabileceğini açıklamıştı.

Lagarde Slovenya'nın başkentinde konferansta yaptığı açıklamada, "Beklentim (tahvil alımlarının) üçüncü çeyreğin başlarında sonlandırılması" dedi.

Lagarde "AMB'nin faizlere yönelik ileriye dönük yönlendirmesiyle açıklanan ilk faiz artırımı, net varlık alımlarının sona ermesinden bir süre sonra yapılacak ve sadece birkaç hafta sonra olabilir" dedi.