Advertisement

Avustralya Doları, merkez bankasından bir yetkilinin kısa vadeli faizlerin sıfırın altına inebileceğini söylemesinin ardından tüm önemli paralar karşısında zayıfladı. Yeni Zelanda Doları değer kaybetti.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkan Yardımcısı Christopher Kent kısa vadeli faizlerin düşmesi için hala alan bulunduğunu söyledi.

RBA'nın Salı günü yayınlanan Ekim toplantısına ilişkin tutanaklar, politika yapıcıların, ekonomideki kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte daha fazla genişlemenin muhtemelen daha fazla ilgi göreceğini düşündüğünü gösterdi.

Traderlara göre Yeni Zelanda Doları, RBA'nın ayrıca borçlanma maliyetlerini düşürebileceğine ilişkin spekülasyonun etkisiyle de geriledi.

Westpac Banking Corp. kıdemli Döviz stratejisti Sean Callow, "Nakit oranı için yüzde 0.25'in düşük olduğunun tartışıldığı onca zamanın ardından RBA, nakit oranının gerçek bir alt banda ulaştığına güvenen yatırımcıları tedirgin etti." dedi.

Avustralya Doları/ABD Doları paritesi 0.7038 ile 28 Eylül'de beri en düşük seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.4 düşüşle 0.7043 seviyesinden işlem gördü.

Commonwealth Bank of Australia kıdemli ekonomisti Belinda Allen, kaleme aldığı notta, RBA'nın tutanakları para politikasında daha fazla genişleme beklentilerini artırdığını belirtti.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.2 yükselişle 105.62 seviyesine tırmandı.

Singapur'da Mizuho Bank Ltd. ekonomi ve strateji biriminin yöneticisi Vishnu Varathan, "ABD Hazine tahvili getiri eğrisi hafif.e dikleşmişken, hisse vadelileri artıda olması dolar/yen paritesine bugün destek veriyor." dedi.

Doların önemli paralar karşısında değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) yüzde 0.02 ekside 1,167.60 puan oldu.