Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avustralya Merkez Bankası (RBA) bugünkü politika toplantısında gösterge faizi ve faiz hedefini değiştirmedi. Banka, mevcut ayarların ve rekor büyüklükteki mali harcamaların, Victoria eyaletinin karantina tedbirlerini sıkılaştırmasına ve süresini uzatmasına karşın, resesyondan toparlanmaya yardımcı olacağı görüşü ile bu kararı aldı.

RBA Başkanı Philip Lowe ve kurul üyeleri, Salı günü, ekonomistlerin büyük çoğunluğunun beklentisine paralel olarak, gösterge nakit faizi ve üç yıl vadeli tahvil faiz hedefini değiştirmeyerek yüzde 0.25'te bıraktı. Lowe, faizleri hedef ile uyumlu tutabilmek için, RBA'nın Çarşamba günü Avustralya devlet tahvilleri alımı yapacağını söyledi.

RBA, ülke GSYH'sının yaklaşık dörtte birini oluşturan Victoria eyaletinin karantina tedbirlerini artırmasından kaynaklanabilecek güçlüklerden ve artan belirsizlikle birlikte bozulan beklentilerden ekonomiyi korumaya çalışıyor.

Lowe, karar sonrası yaptığı açıklamada, "Avustralyalılar koronavirüs ile mücadele ederken, ekonomi, maliye ve para politikalarında kayda değer, koordineli ve daha önce benzeri görülmemiş gevşemeden destek buluyor," dedi ve "Bu genişlemeci yaklaşım, ihtiyaç duyulduğu sürece sürdürülecek" şeklinde görüş bildirdi.