Advertisement

Devlete ait bir yayın organı, Twitter yoluyla Enerji Bakanlığı’nı kaynak göstererek Arapça yaptığı açıklamada, “BAE, büyük petrol üreticilerinden oluşan OPEC + koalisyonuna tamamen bağlı kalmaya devam ediyor. Gelecek toplantıya ilişkin önceden planlanmış bir pozisyon yok” dedi.

İngilizce kaleme alınan diğer bir Twitter mesajında, BAE’nin, her kararın ortaklaşa alınacağını tekrarladığı vurgulandı.

Bu yorumlar, traderlar ve analistlerin OPEC + koalisyonunun ABD ve diğer petrol tüketicisi ülkelerin aylık üretim artışlarına ara vererek ya da üretimi durdurarak stratejik rezervlerindeki petrolü kullanıma açmalarına tepki verip vermeyeceğini tartıştığı bir dönemde geldi. Suudi Arabistan ve Rusya’nın öncülük ettiği grup 2 Aralık'ta toplanacak.

BAE gibi OPEC + koalisyonunun önemli bir üyesi olan Kuveyt de dün gece yaptığı açıklamada, grubun “işbirliği deklarasyonuna” bütünüyle bağlı olduklarını duyurdu. 2016 yılında imzalanan bu işbirliği deklarasyonu, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve Rusya ve Malezya gibi ülkeler arasında bir ittifak kurulması ile sonuçlandı.