Advertisement
HABERLER ABONE OL

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Ankara Büyükelçisi Said Sani ez-Zahiri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son BAE ziyareti ve Ankara ile Abu Dabi arasındaki ilişkilere dair BAE'nin Ankara Büyükelçiliğinde basın mensuplarına değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son BAE ziyaretinin her anlamda başarılı olduğunu, yenilenebilir enerji ve adli konular başta olmak üzere farklı alanlarda 13 anlaşma imzalandığını belirten Zahiri, bu yıl BAE ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 50. yıl dönümünü kutlandığını söyledi.

Son görüşmede liderler arasında stratejik anlamda gelişmeler olacağının sinyallerini aldığına değinen Zahiri, 2020'de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 9,8 milyar dolar olduğunu ve şu anda bunun 19 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

"BAE ve Türkiye'nin stratejik konumu bölgede çok önemli rol oynuyor"

Son anlaşmalarda özel şirketler ve bakanlıklar düzeyinde devam etmekte olan iletişimin özellikle yatırım alanında daha da güçlenmesinin amaçlandığını kaydeden Zahiri, gelecek 5 yıl içinde daha güzel şeylerin gerçekleşeceğini umduğunu dile getirdi.

Zahiri, 1 Eylül'de yürürlüğe girmesi beklenen Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın iki ülke arasındaki ticarete yapacağı katkıya işaret ederek, "İnşallah, bu anlaşma, Türkiye'de 100 bin, BAE'de 25 bin olmak üzere toplamda 125 bin kişiye istihdam sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

"Büyükelçilik olarak Togg'a geçmeyi planlıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyarette BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan'a Togg hediye ettiğini anımsatan Zahiri, "BAE Başkanı Muhammed bin Zayid, Erdoğan’ın sunduğu hediyeyle çok mutlu oldu, kendisi arabayı kullandı. Türk teknolojisini de çok beğendi" dedi.

Zahiri, kendisinin de açılmadan önce Togg fabrikasını ziyaret ettiğini ve aracı denediğini aktararak, "Elçilik olarak yeşil elçiliğe dönmek için bir çabada bulunmaktayız. Togg da bizim seçeneklerimizin arasında. İnşallah yakın zamanda BAE Elçiliği olarak Togg'a geçmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Büyükelçi, varlık satışını reddetti

BAE ile yapılan yatırım anlaşmaları kapsamında Türkiye'deki çeşitli varlıkların satın alınacağına dair iddialara ilişkin Zahiri, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

2022'de 140 binden fazla BAE'li turist geldi

Zahiri, ikili ilişkiler ve ticaretin yanı sıra BAE ile Türkiye arasındaki turizm alanındaki gelişmelere değinerek geçen yıl ülkesinden 140 binden fazla turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini aktardı.