Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, merkez bankasının acil durum teşvikinin geri alınmasına ilişkin stratejisinde büyük bir değişikliğin sinyalini vererek, faiz artırımından önce kurumun bilançosunun daraltılması ihtiyacını dile getirdi.

Bloomberg Opinion için yazan Bailey, bu şekilde uygulanacak bir planın yetkililere gelecek krizlerde daha fazla ateş gücü sağlayacağını söyledi. BoE'nin bilançosu koronavirüs dönemindeki sıra dışı önlemler nedeniyle neredeyse 700 miyar sterline (864 milyar dolar) yükseldi. Tahvil alım programı nedeniyle çok daha fazla büyümeye hazırlanıyor.

Bailey, önce programın mı yoksa borç verme imkanlarının mı geri alınmasından yana olduğunu söylemedi ancak varlık alımları BoE bilançosunun çoğunluğunu oluşturuyor. Koronavirüs pandemisi öncesinde Bailey'nin selefi Mark Carney, varlık stokunun azaltılması öncesinde merkez bankasının faizlerin yüzde 1.5'e gerilemesini bekleyeceğini belirtmişti.

Bailey "Büyümüş bilanço gelecekteki acil durumlarda manevra alanını kısıtlayabilir. Parasal teşviki geri çekme zamanı geldiğinde bence sürdürüleebilir bir şekilde faiz artırmayı beklemeden ilk olarak rezerv seviyesini ayarlamayı düşünmek daha iyi olabilir." dedi.