Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 63. Genel Kurulu'nun açılışında konuştu.

Aldığımız önlemler sonucunda normalleşmeye en hazır giren ülkelerden olduk. Haziran'a ilişkin öncü rakamlar toparlanmaya ilişkin pozitif işaretler verdi." diyen Albayrak, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güçlü bir şekilde görüldüğünün altını çizdi.

Yurt içi talepte ve beklentilerde iyileşmenin net bir şekilde gözlemlendiğini belirten Albayrak, "Çalıştığımız istihdam paketi toparlanmaya destek verecek. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi 280 milyar TL'yi aştı." diye konuştu.

İhracatta toparlanmanın başladığını ifade eden Albayrak, Türkiye'nin bu süreçten V şeklinde bir toparlanmayla çıkacağını sözlerine ekledi.

"Bankacılık sektöründe kur riski söz konusu değil"

Bankacılık sektöründe görünümün sağlıklı olduğunu ve kur riskinin söz konusu olmadığını vurgulayan Bakan Albayrak, "Türkiye ekonomik bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçiyor. Bu süreçte ilk hedefimiz finansal altyapıyı güçlendirmek. Bu süreçte ikinci hedefimiz cari dengeyi güçlendirmek." dedi.

Albayrak, söz konusu değişim sürecinde bankaların eski alışkanlıklarından kurtulmaları gerektiğini ve "kalkınma hedefleriyle uyumlu bankacılık beklediklerini" söyledi. Bankalardan milli bir şuur ile hareket etmelerini bekliyoruz." diyen Albayrak, "Kaynaklarımızı en verimli alanlara yönlendirelim. Bankalar krediyi sağladıktan sonra yatırımcıyı kendi haline bırakmamalı." dedi.

"Bankalar yerli üretimi desteklemeli"

Bankaların yerli üretimi desteklemesi gerektiğinin altını çizen Hazine ve Maliye Bakanı, "Türkiye'de üretim kapasitesi olan ürünlerin tamamı Türkiye'de üretilmeli. Yerli üreticilerle tüketici finansmanı paketleri yapmamız lazım." diye görüş bildirdi.

Kredilerin spekülatif işlemlerde kullanılmaması konusunda hassas olunması gerektiğini dile getiren Albayrak, "Aktif rasyosunu tutturmak için ihtiyacı olmayanlara kredi verilmemeli. Bankalar düzenlemelerin ruhuna uygun hareket etmeli. Bankaların değerleme şirketlerini baskı altına aldığını duyuyoruz." dedi.

"Ticari krediler vadesinden önce geri çağrılmamalı." diyen Bakan Albayrak, müşteri şikayetlerinin titizlikle takip edilip çözülmesi gerektiğini belirtti. Bakan, yeniden yapılandırmaların hızlandırılması gerektiğini söyleyerek, "Bankaların varlık yönetim şirketi çalışmasını takip ediyoruz. Şeffaflık olursa varlık yönetim şirketi çalışmasına devlet destek verir." diye ekledi.