Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bayraktar, CNN Türk'te enerji gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gabar'daki sahalarda günlük petrol üretim çalışmalarına değinen Bakan Bayraktar, "Şırnak'ta bugün itibarıyla 32 bin varilin üzerinde petrol üretiyoruz." ifadesini kullandı.

Bayraktar, Gabar'daki mevcut üretimin yaklaşık 20 kuyudan sağlandığını belirterek, 2024 sonu Gabar günlük üretim hedefinin 100 bin varil olduğunu ve keşif çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Şu anda doğalgaza herhangi bir zam gözükmediğini belirten Bakan “Bu kış doğal gaza bir zam planlamıyoruz” diye konuştu.

Dar gelirli ailelere doğalgaz ve elektrikte desteğin devam ettiğini ifade eden Bayraktar, elektrikte 4,1 milyon haneye destek verildiğini ve konutlarda elektriğin yaklaşık yüzde 50'sinin devlet tarafından karşılandığını anlattı.

"Akkuyu'nun ilk reaktörü 29 Ekim 2024'te devreye alınacak"

Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşa sürecine ilişkin, sahada çok büyük bir ilerlemenin olduğunu ve 4 reaktörün inşasının aynı anda yapıldığını söyledi.

Bayraktar, hedeflerinin ilk reaktörü bu sene içinde devreye almak olduğunu belirterek, "Ruslarla beraber konuştuğumuz hedef tarihimiz 29 Ekim 2024. Cumhuriyetimizin 101. yılında Türkiye'nin bir nükleer santralden elektrik üretmesi çok daha anlamlı olacak." dedi.

Ülkenin yenilenebilir enerji kapasitesine ilişkin de bilgi paylaşan Bayraktar, yenilenebilir enerjinin toplam elektrik kurulu gücündeki payının yüzde 55'e, üretimdeki payının ise yüzde 40'lara ulaştığını kaydetti. Bayraktar, yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payını 2035'lerde yüzde 50-55'lere çıkarmayı hedeflediklerini aktardı.

Bayraktar ayrıca Türkiye'nin 7 Ocak'ta tükettiği elektriğin yüzde 28'ini rüzgardan karşıladığına ve bunun rüzgardan yapılan günlük üretim konusunda bir rekor olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin son zamanlarda Macaristan, Moldova gibi Avrupa ülkeleriyle yaptığı anlaşmaları anımsatan Bayraktar, ülkenin doğalgaz boru hatları, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalleri, yüzer LNG tesisleriyle sahip olduğu altyapı sayesinde doğalgazı sadece tüketen değil ihraç eden bir ülke haline geldiğini dile getirdi.

Bayraktar, Türkiye'nin doğalgazın Avrupa'ya ulaştırılması konusunda en uygun rota olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye denklemde olduğu sürece hem Türkiye hem paydaş ülkeler kazanır. Birçok proje konuşuluyor biz insanlara şunu söylüyoruz. 'Endişe etmeyin gazınız şuraya (Türkiye'ye) geldiği anda Avrupa'ya ulaşmış demektir'." ifadelerini kullandı.