Advertisement
HABERLER ABONE OL

Esnafa yönelik elektrik tarifesinde rakamlar netleşiyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte esnafa yüzde 25'lik indirim olabileceğini belirtti.

NTV yayınına katılan Dönmez, " Asıl üzerinde çalıştığımız belki 210 kilovatsaate kadar olan dilimde. Acaba bir başka imkan olabilir mi fiyatlar açısından vatandaşın lehine ona çalışacağız. Esnafın bugünkü mevcut fatura tutarından yaklaşık yüzde 25 indirim olacak gibi görünüyor." diye konuştu.

Bakan Dönmez, elektrikte tarife değişikliklerini 1 Mart'a kadar tamamlamayı amaçladıklarını bildirdi.

Kabineden kademeli tarife vurgusu çıkmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik tarifelerindeki dilimlerin yeniden belirleneceğini, küçük esnafa yönelik de benzer düzenlemeye gidileceğini açıklamıştı.

Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan dernekler, vakıflar ve cemevleri için uygulanan tarifenin de ticarethane statüsünden konut statüsüne geçirileceğini söyledi.

Konuşmasında enflasyona da değinen Erdoğan, “Elbette hayat pahalılılığın yol açtığı sıkıntılar vardır. Tezgahte, vitrinde canımızı yakan fiyat artışları vardır. Emin olun bunların hepsi geçicidir, konjonktüreldir, bu döneme mahsustur.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 16 Şubat 2022 tarihinde uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihraç edildiğini 5 yıl vadeli ihracın tutarının 3 milyar dolar olduğunu belirtti.

İhraçta kira oranı yüzde 7,25 oldu.

Hazine, ihraç tutarının 24 Şubat 2022'de hesaplara gireceğini belirtti.

Hazine'nin açıklamasına göre ihraca 200’den fazla yatırımcı, ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdi.

Kira sertifikasının yüzde 66’sı Ortadoğu, yüzde 12’si ABD, yüzde 12’si Birleşik Krallık, yüzde 5’i diğer Avrupa ülkeleri, yüzde 4’ü Türkiye ve yüzde 1’i Asya’daki yatırımcılara satıldı.

Bu kira sertifikası ihracıyla birlikte 2022 yılında uluslararası sermaye piyasalarından ilk borçlanma yapılmış oldu.