Advertisement
HABERLER ABONE OL

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon sadece bir avuç bankanın SVB’nin yaşadığı problemleri tecrübe ettiğini belirtirken gelecek hafta sektörün açıklayacağı bilançoların büyük ölçüde iyi olacağını belirtti.

CNN'e röportaj veren Dimon daha fazla bankanın iflas edip etmeyeceği sorusuna “Bilmiyorum. Ama daha fazla iflas görürsek bunlar muhtemelen son iflaslar olacak” cevabını verdi.

Öte yandan bankaların Fed’in acil likidite kanalı kullanımları düşse de yüksek seviyelerini koruyor. ABD bankaları Fed’in acil likidite kanallarından 5 Nisan’da biten hafta içinde 148,7 milyar dolarlık kullanım yaptı. Önceki haftada bu büyüklük 152,6 milyar dolar seviyesindeydi.

JPMorgan Baş ABD Ekonomisti Michael Feroli yayımladığı notta “Büyük resimde bankacılık stresinin kontrol altına alındığını ve çok kademeli bir şekilde normalleşmeye gidildiğini söyleyebiliriz” yorumunu yaptı.

Bankacılık krizi henüz sonlanmadı demişti

Dimon Nisan ayının başında hissedarlara yazdığı mektupta bankacılık krizinin henüz sonlanmadığını belirtmişti.

Yaşanan krizle beraber büyük bankalara mevduat girişi olduğunu ancak tüm banka müşterilerinde güven kaybı yaşandığını ifade eden Dimon konuya dair "Kriz henüz bitmiş değil ve etkileri de yıllarca sürecek. Ancak en önemlisi durum 2008'de yaşanan küresel kriz kadar kötü değil" ifadelerini kullanmıştı.