Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OLGaranti BBVA Bireysel Dijital Çözümler Direktörü Burçin Bıkmaz, açık bankacılık ile sınırların kalkacağını, sadece bankaların değil, fintechlerin ve farklı kuruluşların da finansal hizmetler vermeye başlayacağını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Bıkmaz, “Gelecekte sektörler arası sınırlar giderek daha da kaybolacak. Bankalar olarak bu değişen rekabet ortamına ayak uydurmak durumundayız” dedi. Bankaların rakibinin artık sadece diğer bankalar olmadığını, açık bankacılık ve platform bankacılığının sunduğu fırsatlar ile bu ekosisteme dahil olan finans dışı aktörlerin de bankaların rakibi olacağını vurgulayan Bıkmaz, “Rekabetin tanımı değişse de aslında yeni dönemde rekabetten çok iş birliğini konuşacağız. Yenilikçi fikirlerin ortaya çıkabilmesi için sektör içi ve dışı işbirliklerinin yapılması neredeyse bir zorunluluk haline gelecek” değerlendirmesinde bulundu.


‘Müşteri veri güvenliği konusunda hassasiyet gösteren kurumlar avantajlı’

Hem açık bankacılık, hem servis bankacılığı ve hatta dijital banka mevzuatının tamamen kapsayıcılığı artırmayı amaçladığını vurgulayan Bıkmaz şöyle devam etti: “Müşteriye ulaşabildiğimiz her yer bir temas noktası, etkileşim alanı haline gelecek. Amaç; müşteri neredeyse, nereden hizmet almak istiyorsa, deneyimini kesmeden hizmeti orada almasını sağlamak. Daha fazla kişinin bankacılıkla tanışması ve bu hizmetleri hayatın doğal akışı içinde alması. Bir sitede alışveriş yaparken, siteyi terk etmeden banka kredisini de alıp alışverişi tamamlaması, hatta değilse banka müşterisi olması. Bugün de farklı ortaklıklarla bir kısmını sunduğumuz hizmetlerin bambaşka boyuta taşınması. Öte yandan rekabete ilişkin bir diğer önemli nokta; “Verinin demokratikleşmesi” dediğimiz dünyada kullanıcılar artık kendilerine yakın hissettikleri platformları kullanma konusunda daha özgürler. Burada deneyimi en iyi, en kolay, en anlaşılır sunan ve aynı zamanda da müşteri veri güvenliği konusunda hassasiyet gösteren kurumların avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.”


‘En önemli konu müşterinin güvenini zedelememek’

Açık bankacılıkta üzerinde durulması gereken en önemli konunun müşterinin güvenini zedelememek olduğunun altını çizen Bıkmaz, “Müşteriye ilişkin bilgilerin kurumlar arası paylaşılmasıyla, bu verilerin güvenliği konuları daha önemli hale geliyor. Üçüncü parti kurumlarla verilerin en güvenli biçimde paylaşılmasını sağlayacak yapıların geliştirilmesi de önemli. Burada bizdeki mevzuat ve özellikle TCMB ve BKM nezdinde orkestrasyonunun önemli olduğunu düşünüyorum. Bugün vadesiz mevduatla başlayan sürece daha çok ürün eklendikçe de açık bankacılığın faydalarının katlanarak arttığını göreceğiz. Rekabet, yenilikçilik, müşterilere daha iyi bir hizmet vermek için bir fırsat” diye konuştu.

‘Açık bankacılığın ilk adımlarını bu yılın sonuna doğru görmeye başlayacağız’

“Açık bankacılığın ilk adımlarını bu yılın sonuna doğru görmeye başlayacağız” diyen Bıkmaz şöyle devam etti: “Hesap birleştirme ve ödeme başlatma uygulamalarıyla açık bankacılığın ilk örneklerini görmeye başlayacağız. Bugün bankacılık müşterilerinin çoğu birden fazla banka ile çalışıyorlar. Farklı bankalardaki hesap hareketlerini görüntülemek ya da para transferi yapmak için tek tek bütün banka uygulamalarına girmek gerekiyor. Açık bankacılık ile tercih ettiğiniz platform ya da uygulama üzerinden farklı bankalardaki hesaplarınızı da görüntüleme ve hatta bu hesaplarınızdan ödeme başlatmanızı sağlayacak. Bu müşterinin mali durumunu daha bütünsel görebilme ve yönetebilmesini sağlayacak. Müşteriler tercih ettikleri platformdan ilerleyecekleri için, daha iyi bir deneyim demek, zamandan tasarruf demek. Sadece bireyler değil işletmeler açısından zaman ve işgücü maliyetleri anlamında da çok değerli bir gelişme. Farklı bankalardaki hesap hareketlerinin anlık olarak rahat bir şekilde takip edilebilmesi, raporlanabilmesi, analiz edilebilmesi mümkün olacak.”