Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Baymak 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 135 büyüdü. 2023’ün ilk çeyreğinde cirosunu geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 135 artıran Baymak, aynı dönemde ihracatta da yüzde 30 büyüme gösterdi. Baymak CEO’su Ender Çolak “Yenilenebilir enerjiyle çalışan cihazlarımız, ısı pompalarımız ve hidrojene uyumlu kombilerimizle pazarda aktif bir rol oynuyoruz. Tüm ürün gruplarımızda istikrarlı bir şekilde büyümeyi sürdüreceğiz” dedi.

“İklimlendirme sektöründe hidrojeni daha sık konuşacağız”

Küresel risklerin neden olduğu mevcut konjonktürde başarılı bir çeyreği geride bıraktıklarına vurgu yapan Çolak, “Dünya iklimlendirme pazarı geçtiğimiz dört yıllık periyotta yüzde 13,23 büyüyerek 570 milyar dolara ulaşırken, Türkiye iklimlendirme sektörü aynı dönemde yüzde 43’lük büyüme gösterdi. Baymak da cirosunu son 4 yılda yaklaşık 4’e katladı. İlk 3 ayda, kombi kategorisinde adet bazında yüzde 127 büyüme elde ettik” şeklinde konuştu.

İklimlendirme sektörünün gösterdiği gelişime paralel olarak karbon salınımında ve enerji tüketimindeki payının da arttığını belirten Çolak sözlerini şöyle sürdürdü: “Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan çeşitli yükümlülüklerin yanı sıra Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat Anlaşması gibi çok sayıda uluslararası düzenlemeyle sürdürülebilirlik konusu artık ülkelerin ve şirketlerin daha fazla gündeminde. Avrupa’da doğalgazdan elektriğe hızlı bir geçiş yaşanırken, konutlarda hem ısıtma hem de soğutma ihtiyacı ısı pompası gibi elektrikli ürünlerle sağlanmaya başladı. Önümüzdeki 10 yılda, Avrupa’da ısı pompası pazarının dört katına çıkmasını bekliyoruz. Isı pompası, fotovoltaik güneş kolektörleri ve bunlara bağlı hibrit sistemler de hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak.”

“Isı pompasında liderliği hedefliyoruz”

Baymak’ın da iştiraki olduğu BDR Thermea Group’un bu doğrultuda “Enerji ile Büyü” stratejisi çerçevesinde globalde karbon nötr akıllı çözümlere 500 milyon euroluk yatırım yaptığını ifade eden Çolak, Grubun 2019-2030 döneminde kapsam 1 ve kapsam 2 emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 55 oranında azaltmayı taahhüt ettiğini anımsattı. Enerji dönüşümünün liderlerinden biri olarak gösterilen BDR Thermea’nın 250 milyon euroyu aşan bir yatırımla ısı pompasında lider olmayı hedeflediğine dikkat çeken Çolak, “Grubumuzun tüm markaları sürdürülebilir gelecek için hazırlanıyor. BDR Thermea, geleceğin temiz yakıtı hidrojen ile yüzde 100 uyumlu kombiler için de Avrupa’da birkaç şehirde pilot uygulamalara başladı. Enerji dönüşümünün kaçınılmaz olduğu ülkemizde de iklimlendirme sektöründe hidrojeni daha sık konuşmaya başlayacağız” dedi.

“Enerji dönüşümüne katkı sunan cihazların üretimi önceliğimiz”

Baymak’ın da Türkiye’de enerji tasarrufunu ön plana çıkaran, enerji dönüşümüne katkı sunan ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan cihazların üretimine öncelik verdiğini belirten Çolak, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Ulusal Enerji Planı kapsamında, 2053 net sıfır emisyon hedefi esas alınarak 2035 yılına kadar enerji sektöründeki hedeflerin belirlendiği çalışmada, emisyon azaltımını sağlamak amacıyla yer verilen doğalgaza hidrojen ve sentetik metan karıştırılması, hidrojen enerjisinin ilk aşamada yerinde tüketimi ve sanayinin ihtiyacının karşılanmasına yönelik kullanımı öngörüldü. Biz de 2021 yılında, bazı Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de ilk kez hidrojen karışım ile uyumlu olarak çalışabilen Baymak Lunatec kombileri geliştirdik. Türkiye, BDR Thermea Group’un Ar-Ge teknolojisiyle üretilen Baymak Lunatec kombilerin üretim üssü oldu.”

2022 yılını 5 milyon Euro yatırımla tamamladıklarını hatırlatan Çolak “2023’te Ar-Ge, ürün ve hat yatırımlarımızla 15 milyon Euro’luk bir seviyeye ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.