Advertisement

SEFER YÜKSEL

Artan dijitalleşme ve finansal teknolojiler alanında yaşanan hızlı gelişmelerle son dönemde özellikle Avrupa ve Uzak Doğu'da adını sıkça duymaya başladığımız, şubesiz dijital bankaların önünü Türkiye'de de açılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik Reform Paketi'nde yer alan bilgiye göre, önümüzdeki dönemde Türkiye'de de Dijital (Şubesiz) Bankacılık lisanslarına imkan sağlanacak. Yeni dönemde, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda radikal bir değişiklik yapılarak, şube olmaksızın sadece dijital ortamda hizmet verecek bankaların kurulmasının önü açılacak. Bu sistem halen bankaların, reklamlarında kullandığı, internet ve cep bankacılığından farklı olacak.

BDDK TEKNOLOJİ ALTYAPISI DÜZENLEMESİNİ HAZIRLADI

Bankacılık sektöründe yeni bir dönemin başlangıcı olmasını beklenen bu uygulamayla ilgili Bloomberg HT'nın konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, BDDK, Dijital (Şubesiz) Bankacılık için gerekli olan teknoloji altyapısının düzenlemesini tamamladı. Söz konusu Dijital Bankacılık lisansı için gerekli finansal şartların belirlenmesi konusunda ise BDDK'nın çalışmalarını südürdüğü öğrenildi.

Dünyada hızla yayılan dijital bankaların değerleri de hızla katlanıyor. CB Insights’ın verilerine göre, 2020’nin Ağustos ayında en değerli 10 yeni nesil bankasının değeri 36 milyar 950 milyon dolara ulaştı. Bu bankalar arasında piyasa değeri en yüksek olanlar ise 10 milyar dolar ile Nubank, 5.8 milyar dolar ile Chime, 5.5 milyar dolar ile Revolut ve 4.8 milyar dolar ile SoFi olarak sıralanıyor.