Advertisement

ABD’de dün açıklanan beklenti üzeri nisan ayı enflasyon verisinin ardından Fed’in üzerinde daha agresif parasal sıkılaştırma baskısı artsa da, şu ana kadar banka üyelerinden gelen açıklamalar ABD Merkez Bankası’nın mevcut yönlendirmesine uyabileceği yönünde.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard dün Yahoo! Finance’e verdiği röportajda, “Yürürlükte olan bir planımız var. Son toplantıda 50 baz puan faiz artırdık ve bunu gelecek toplantılarda yapmaya hazırlanıyoruz” dedi. 75 baz puanlık bir faiz artışına gidilip gidilemeyeceği yönündeki bir soru üzerine Bullard, bunun baz senaryosu olmadığını söyledi.

Federal fonlama vadeli piyasalarına bakıldığında, yatırımcıların da 75 baz puanlık faiz artışını fiyatlamadığı görülüyor. Ancak dünkü enflasyon verisi sonrası yatırımcılar haziran ve temmuz aylarının yanı sıra eylül ayında da ilave bir 50 baz puanlık faiz artışını fiyatlamalarına dahil ettiler.

Bullard, dün açıklanan enflasyon verisinin, fiyat baskılarının geniş tabana yayıldığını ve düşünülenden daha kalıcı olduğunu gösterdiğini belirtti. Ayrı bir etkinlikte konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise enflasyonun yüksek hızını koruması halinde, “daha fazla adım atılmasını” destekleyeceğini belirtti.