Advertisement

ABD'li banka Wells Fargo & Co.'nun bir dönem en büyük adi hisse sahiplerinden biri olan Berkshire Hathaway Inc., bankadaki payını yüzde 40'tan fazla azalttı.

Ünlü yatırımcı Warren Buffett'ın şirketi Berkshire Hathaway, Cuma günü yapılan açıklamaya göre San Francisco merkezli bankanın 100 milyondan fazla hissesini satarak Wells Fargo'daki payını yüzde 3.3'e indirdi. Bankanın sözcüsü konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Bankanın uzun soluklu bir yatırımcısı olan Berkshire geçtiğimiz aylarda pozisyonunu kademeli olarak azaltıyordu. Cuma günkü kapanış fiyatlarıyla pozisyonu 3.4 milyar dolara kadar geriledi. Banka satış skandalının etkileriyle hala mücadele ediyor. Ayrıca pandeminden kaynaklı ABD çapındaki kapanma önlemleri de bankayı olumsuz etkiledi.

Tüm bu olumsuzlukların etkisiyle hisse senetleri yıl başından beri yüzde 50'den fazla değer kaybeden Wells Fargo, Temmuz'da temettü kısıntısına gideceği açıkladı. İkinci çeyrekte 2008 yılından beri ilk kez üç aylık dönem zararı açıklayan banka kredi kayıpları için 9.5 milyar dolar ayırmış durumda.

Banka, yeni CEO Charlie Scharf'ın yönetimi altında yıllık harcamalarını 10 milyar dolardan fazla kısma taahhüdünde bulundu. Bu durum, eninde sonunda bankadan on binlerce kişinin işten çıkarılabileceğini işaret ediyor.