Advertisement

Fransız iş adamı Bernard Arnault, dünyanın en zenginleri listesinde üst sıralara geri dönüyor.

Arnault'nun lüks markalardan oluşan holdingi LVMH'nin üçüncü çeyrekte beklenmedik bir şekilde iyi finansallar açıklamasının ardından serveti geçen hafta 8.3 milyar dolar artış kaydetti.

71 yaşındaki iş adamı, Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde Jeff Bezos, Bill Gates, Elon Musk ve Mark Zuckerberg'in ardından beşinci sıraya yerleşti.

Arnault'nun 109.4 milyar dolar ile Ocak ayında rekora tırmanmasından bu yana 100 milyar doları aşmayan serveti, Kovid-19 salgını ve akabinde yaşanan ekonomik hasar nedeniyle iki ayda neredeyse yarı yarıya azalmıştı. Tüm dünyada alınan pandemi önlemlerinden dolayı mağazaların kapanmasıyla birlikte lüks tüketim sert bir düşüş yaptı.

Ünlü iş adamının servetindeki son artışa rağmen bu yıl başından beri 8.7 milyar dolar azalmış durumda. Bu, dünyanın en varlıklı 500 insanını takip eden Bloomberg endeksindeki en sert beşinci düşüş.

Genel anlamda 2020, dünyanın en zenginlerinin kazançları açısından sembolik bir yıl oldu. Listedeki kişilerin toplam servetleri yıl başından beri 986 milyar dolar ile yüzde 16.8 artış kaydetti.