Advertisement

Beyaz eşya sektöründe Haziran ayı iç satış, ihracat ve üretimde sınırlı da olsa kayıpların yaşandığı bir ay oldu.

TÜRKBESD verilerine göre beyaz eşya iç satışları Haziran'da yıllık yüzde 2 geriledi. İhracatta aynı dönemde yüzde 6'lık kayıp olurken üretim adedi ise yüzde 8 azaldı.

6 aylık döneme bakıldığında 6 ana üründe beyaz eşya ihracatı adet bazında 2021’in aynı dönemine göre yüzde 1 oranında arttı. TÜRKBESD’e üye firmaların aynı dönemdeki Türkiye satışları ise yüzde 8 oranında düştü.

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, Türkiye’nin dünya beyaz eşya üretiminin yüzde 7’sini karşıladığına ve son 10 yılda 199 milyon adet üretim gerçekleştirdiğini söyleyerek, “Beyaz eşya sektörü olarak 2021’de ihracatımızı yüzde 16 oranında artırarak, başarılı sonuçlar aldık. Hammadde fiyatlarındaki artış, tedarik sıkıntıları ve Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bu koşulları daha da ağırlaştırmasıyla, 2022 öngördüğümüz gibi küresel ölçekte zor bir yıl oluyor. Türkiye’nin lokomotif sanayilerinden biri olarak tüm bu olumsuzluklara güçlü bir şekilde karşı koyduğumuzu söyleyebiliriz. Üretiminin yüzde 75’ini ihraç eden beyaz eşya sektörünün rekabet gücünü koruması için atılması gereken adımlar, bu dönemde en önemli gündem maddelerimizin başında geliyor” dedi.

Dinçer: Kredi kartı taksit sayısının artırılması faydalı olacaktır

İç pazarda ise daralmanın yılın başından bu yana devam ettiğine dikkat çeken Dinçer, “Tüketicilerin alım gücünü desteklemek üzere kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının faydalı olacağına inanıyoruz. Ayrıca, ÖTV’nin kaldırılması tüketicilerin ihtiyaçlarını daha rahat karşılamasını sağlayarak, talebi artıracak, üretimin de güçlü şekilde devam etmesini sağlayacaktır” dedi.