Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD'de, Başkan Joe Biden yönetiminin sosyal medya şirketleriyle görüşmeleri ve iletişim kurmalarına yönelik geçen hafta kısıtlama kararı alan federal yargıç, Adalet Bakanlığının karara yaptığı ihtiyati tedbir talebini reddetti.

​​​​​​​Louisiana Bölge Yargıcı Terry Doughty, Adalet Bakanlığının, Biden yönetimi ile sosyal medya şirketlerinin iletişimini kısıtlayan kararın temyiz sürecinde uygulanmasına ihtiyatı tedbir konulması talebini kabul etmedi.

Yargıç Doughty, geçen hafta, hükümet yetkilileri ile sosyal medya şirketleri arasında iletişimi kısıtlayan karara imza atmıştı.

Söz konusu karar, "Louisiana ve Missouri'deki bölge başsavcılarının, Biden yönetimini, çevrim içi ortamlarda istenmeyen paylaşımların silinmesi için teknoloji şirketlerine anayasaya aykırı şekilde baskı uyguladığı" iddiasıyla açtıkları davaya yanıt olarak gelmişti.

ABD'de bu konuda açılan farklı davaların yanı sıra Kongre oturumlarında, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyeleri de Biden yönetimini sosyal medyaya baskı uygulamakla ve anayasanın 1. maddesiyle koruma altına alınan ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmakla suçlamıştı.

Adalet Bakanlığı da eski Başkan Donald Trump tarafından atanan yargıç Doughty’nin aldığı kararın ardından, "geniş kapsamlı ve muğlak hükümler” içerdiği gerekçesiyle iptali için New Orleans’taki Temyiz Mahkemesine başvurmuştu.

Kısıtlama kararına göre, Biden yönetimi yetkilileri, sosyal medya yöneticileriyle "içeriğin kaldırılması, silinmesi, gizlenmesi veya azaltılmasına yönelik, baskı veya teşvik amacıyla" e-posta, mektup, telefon veya kısa mesaj yoluyla görüşme yapamıyor.