Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, Idalia Kasırgası ve Maui'deki son yangınların ardından Kongre'den ilave 4 milyar dolarlık afet yardımı talep etti. Bu da Beyaz Saray'ın sadece haftalar önce talep ettiği kapsamlı acil durum paketinin maliyetini önemli ölçüde artırdı.

Yönetim ve Bütçe Ofisi yaptığı açıklamada, “Yönetim şu anda Maui, Louisiana ve ülke çapındaki yangınlar, Vermont'taki büyük sel ve Florida ile Güneydoğu'yu vuran büyük kasırga da dâhil olmak üzere ülke çapındaki acil durum faaliyetlerinin yoğunluğu göz önüne alındığında toplam 16 milyar dolar istiyor.” ifadelerini kullandı.

İdarenin ilk talebinin 12 milyar dolardan 16 milyar dolara çıkarılması, son doğal afetlerin ciddiyetini gösteriyor. Federal Acil Durum Yönetim Ajansı Başkanı, Salı günü konu hakkında yaptığı açıklamada, 12 milyar dolarlık ilk tahminin felaketlerle mücadelede hala yeterli olacağına inandığını söyledi.

Ancak teklifin Amerikan Kongre Binası olan Capitol Hill'de zorlu bir süreçle karşı karşıya kalması bekleniyor. Zira, Temsilciler Meclisi'ndeki bazı katı Cumhuriyetçiler teklif edilen bu miktarın başka harcamalar için kullanmayı umuyor.