Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, hiç kimsenin Birleşik Otomobil İşçileri sendikasının ABD'nin üç büyük otomobil üreticisi ile yaşadığı iş anlaşmazlığında greve gitmesini istemediğini, ancak işçilerin bu şirketlerin elde ettiği kârdan pay alması gerektiğini söyledi.

Biden Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada "Kimse grev istemiyor, ancak işçilerin toplu pazarlık sistemi kapsamındaki hakkına saygı duyuyorum" dedi.

ABD Birleşik Otomobil İşçileri (UAW), Detroit'teki üç eski otomobil üreticisinde ücretler ve iş güvenliği konusunda grev yapmaya başladı.

İşçiler Cuma günü Bronco SUV üreten Ford Motor Michigan fabrikasından, Chevy Colorado orta boy pickup üreten Missouri'deki General Motors fabrikasından ve Jeep Wrangler'ın üretildiği Toledo, Ohio'daki Stellantis NV fabrikasından ayrılmaya başladı.

Haftalarca süren görüşmelerin ardından sendika ve otomobil üreticileri hâlâ birbirlerinden çok uzakta. Strateji, UAW'nin grev fonu üzerindeki etkiyi en aza indirirken karlı araçların üretimini düzenli olarak azaltmak için tasarlandı. Sendika, pazarlığın gidişatına bağlı olarak grev yerleri ekleyeceğini söyledi.

UAW Başkanı Shawn Fain Perşembe günü geç saatlerde "Bu gece, tarihimizde ilk kez Üç Büyük'ün üçünü de aynı anda vuracağız. Bu strateji şirketlerin tahmin yürütmesini sağlayacak. Bu, ulusal müzakerecilerimize pazarlıkta maksimum güç ve esneklik sağlayacak. Ve eğer sonuna kadar gitmemiz gerekiyorsa, bunu yaparız. Her şey masada" dedi.