Advertisement

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA GRUBU ABD TEMSİLCİSİ

Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzde 8,5 seviyesindeki enflasyon ve yüzde 3,5 işsizlik oranı ile beraber istihdamda hâlâ istenilen hedefe ulaşılmaması, Biden yönetimini zora sokuyor.

Pandeminin etkileri ile ekonomik sıkıntılar yanında, Rusya'nın Ukraynayı işgal etmesi ile bilhassa enerji ve gıda endüstrilerinde sıkıntılar var.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Biden'ın en önemli ekonomik önceliğinin, enflasyonla mücadele etmek ve Amerikalı ailelerin maliyetlerini azaltmak olduğu açıklandı. Böylece tarihi ekonomik toparlanmayı tüm Amerikalıların yararına olacak şekilde sürdürebileceği açıklanır iken, Başkan Biden da en büyük önceliğin enflasyonla mücadele olduğunu dile getirdi.

Biden yönetimi, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonla mücadelede birincil rol oynayan kurum olduğunu bildikleri, Başkan Biden'ın Fed'e liderlik etmek için yüksek nitelikli kişileri aday gösterdiği hatırlatıldı. Başkan Biden, Fed'in liderlik kadrosunda Senato'da hâlâ onay bekleyen adayların gecikmeden onaylamaya çağrısını yineledi.

Biden yönetiminin, aileler için maliyetleri ve bütçe açığını azaltmak için kısa, orta ve uzun vadeli adımları atacağı aksiyon planın ana hatları şöyle sıralandı:

Gaz ve enerji maliyetinin düşürülmesi ve enerji bağımsızlığının sağlanması

A) Putin'in fiyat artışının etkisini azaltmak

B) Enerji faturalarının düşürülmesi

C) Gerçek enerji bağımsızlığının oluşturulması:

Amerikan aileleri için diğer günlük maliyetleri düşürmek:

A) Reçeteli ilaç ve sağlık bakım maliyetlerinin düşürülmesi

B) Amerikan çiftçilerinin daha fazla büyümesine ve daha etkin rekabet edilmesine yardımcı olarak gıda fiyatlarını düşürmek

C) Altyapımızı, tedarik zincirlerimizi ve imalatımızı onararak günlük malların maliyetini düşürmek

D) Çocuk bakımı ve uzun süreli bakım maliyetlerini düşürmek

E) Daha fazla ev yaparak barınma maliyetlerini düşürmek

Büyük Şirketlerden ve Zengin Amerikalılardan Adil Paylarını Ödemelerini İsteyerek Açıkları Azaltmak

Federal bütçe açığı, kısmen en zengin Amerikalıların ve en büyük şirketlerin yararına olan 2 trilyon dolarlık ödenmemiş vergi indirimi nedeniyle Başkan Trump döneminde her yıl artarken, Başkan Biden'ın görevdeki ilk yılında yeniden yapılanmaya öncelik verdiği için açık 350 milyar dolar düştü.