Advertisement

HANDE BERKTAN

2022 Forbes 400 Hayırseverlik Zirvesi'nde konuşan ABD’li teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı'nın 25 yıllık planlarını açıkladı.

Gates, eski eşi Melinda French Gates ile eş başkanlığını yaptığı vakfa 20 milyar dolar daha vermeyi taahhüt etti. Hatırlanacağı üzere bundan birkaç ay önce Bill Gates, vakfa yine 20 milyar dolar bağışlamıştı.

Vakfın planlarını açıklayan Gates “Vakfın hedefi bir 25 yıl daha devam etmek. Dünyayı adaletsiz kılan hastalıkları ya ortadan kaldırarak ya da çok düşük seviyelere indirerek büyük ölçüde sona erdirmek hedefimiz.” dedi.

25 yıl içinde Gates 91 yaşında olacak, Melinda ise, o zamana kadar hâlâ vakıfta yer alıyorsa, 83 yaşında olacak. Bu, vakfın çalışmalarını geliştirmek için gelecek nesil hayırsever milyarderlere nemli görev kalacağı anlamına geliyor.

Gates, "Muhtemelen Melinda ve benim, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için etrafta olacağımız bir zaman dilimidir. Tüm parayı bu zaman diliminde harcamanın mantıklı olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla parayı daha fazla ve dahası, harcama düzeyini yükseltmeyi taahhüt ettik." açıklamasını yaptı.

Gates Vakfı ağırlıklı olarak, sıtma, HIV, kızamık, çocuk felcinin yok edilmesi üzerine çalışmalar yapıyor.Çocuk felci, bu yıl atık sularda tespit edilerek birçok ülkede yeniden canlandı ve New York eyaletinin dışında bir felç vakası, olağanüstü hal ilan edilmesine neden olmuştu. Bu aksiliklere rağmen Gates, hastalığın önümüzdeki üç veya dört yıl içinde ortadan kaldırılabileceğini umuyor.
Ayrıca Gates, vakfın, yaklaşık 100.000 Amerikalıyı etkileyen hücre hastalığını tek bir 2.000 dolarlık atışla tedavi etmek için bir gen terapisi üzerindeki çalışmasından da bahsetti. Vakıf, aynı teknolojiyle, Gates'in, geliştirmesinin on yıl kadar süreceğini umduğu HIV için benzer bir tedavi planlıyor. Toplamda, vakıf, bu çabalara yaklaşık 600 milyon dolar taahhüt etti.

Gates “Karamsar olmak perspektif eksikliğinin göstergesidir”

2015 yılında bir pandemi öngören ve Covid-19 hakkındaki görüşleri ile dünya çapında ün kazanan Gates, yanlış bilgi ve komplo teorilerine hala bir çözümünün olmadığını söyledi. Gates komplo teorilerine karşı “Kovid ile ilgili komplo teorileri azalan pandemi ile ölüyor gibi görünüyor. Şimdi sakinleşiyor." dedi.

Gates, dünya hakkında hâlâ iyimser bir bakış açısına sahip olduğunu da dile getirdi. Kötü beslenmeyi ve obeziteyi azaltmak için çalışmaktan HIV aşılarına ve endüstriyel karbon emisyonlarını azaltmak için "yeşil çimento" için çalışmalara uzanan bir ilerlemeler listesini dile getiren Gates "Karamsar olmak bir perspektif eksikliğini gösteriyor" dedi.