Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

Piyasa değeri en yüksek kripto para Bitcoin, bu sabah 05.48'de 13,857.94 dolara tırmanarak Ocak 2018'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bu seviye en son kripto para balonunun zirvesinde yaklaşılan 20 bin dolardan dönüşte geçilmişti.

Son yükselişle birlikte popüler kripto paranın bu ayki kazancı yaklaşık yüzde 30 oldu. Mart'tan bu yana bakıldığında fiyat neredeyse üçe katladı.

Bitcoin taraftarları son kazançların bireysel yatırımcılar tarafından tetiklenen spekülatif bir yükseliş olmadığını söylüyorlar. Onlara göre Bitcoin'in yükselişinin altında olgunlaşan sektöre yönelik artan kurumsal ilgi yatıyor.

Üç yıl önce neredeyse 20 bin dolarlık zirvenin görülmesinin ardından Aralık 2018'de 3,136 dolara kadar hızlı bir düşüş yaşandı. Ancak bazılarına göre bu kez yaşanan yükseliş üç yıl önce tecrübe edilen balondan farklı.

PayPal Holding Inc.'in müşterilerine kripto paralara erişim imkanı tanıma kararı ve JPMorgan Chase & Co.'nun ödemeler için ilk kez JPM Coin kullanması gibi gelişmeler kripto paralara yönelik algı açısından önemli.

Coin Metrics araştırma şirketinin kurucu ortağı Nic Carter, “Bu ralli perakende yatırımcıların heyecanından ziyade daha büyük bakiyeye sahip kurumlar tarafından yön buluyormuş gibi gönürünüyor.” dedi.

Bitcoin bir yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez PayPal'ın açıklamasının ardından geçen hafta 13 bin doları aşmıştı.