Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

Kripto para analistlerine göre Bitcoin, yeni jetonların arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci ile birlikte gelecek yıl 50 bin doların üzerini getirebilecek bir rallinin başlangıcında olabilir.

En büyük kripto para birimi Bitcoin, 2022 yılında yaşadığı sert kayıpların ardından, 31 Aralık’tan bu yana yüzde 70 ile bir toparlanma yaşamış durumda.

Bloomberg Intelligence ve Matrixport’a göre, şu anda 30 bin dolar seviyesini aşıp üzerine kalmakta zorlanan Bitcoin, yarılanma ile en az yüzde 78’lik bir yükselişi tetikleme potansiyeline sahip. Yarılanma ile Bitcoin madencilerinin üretimleri karşılığında aldıkları jeton miktarı yarıya iniyor. Dört yılda bir gerçekleşen yarılanma, Nisan 2024 civarında gerçekleşecek ve Bitcoin arzını 21 milyon token ile sınırlama sürecinin bir parçası olacak.

Bitcoin, son üç yarılanmanın her birinin ardından rekor seviyelere yükseldi.

Bloomberg Intelligence: 50 bin dolara ulaşabilir

Bloomberg Intelligence Analisti Jamie Douglas Coutts, yaklaşan yarılanmanın, önceki döngüler ışığında yüzde 50 oranında fiyatlanmış durumda olduğunu belirtiyor.

Coutts, Bitcoin’in Nisan 2024’e kadar 50 bin dolar seviyesine ulaşabileceğini öngörüyor. “Bitcoin döngüleri, yarılanmadan yaklaşık 12-18 ay önce dip yapıyor” diyen Coutts, mevcut döngü yapısının geçmiştekilerle benzerlik gösterdiğini belirtiyor.

Matrixport Araştırma Direktörü Markus Thielen de Bitcoin’in Nisan 2024’e kadar 65 bin 623 dolar civarında olacağını hesaplıyor.

Kripto para birimleri toparlanırken piyasanın ilgisi Bitcoin’den Ethereum’a kaydı.

İkinci en büyük dijital varlık olan Ethereum en son yazılım güncellemesinin yarattığı iyimserlik sayesinde bu hafta yüzde 14’ün üzerinde artarak, Bitcoin'in aynı dönemdeki yüzde 9'luk kazancını geride bıraktı.

Ethereum’a yatırım yapan yatırımcılar yapılan Shapella adlı yazılım güncellemesiyle son üç yılda cüzdanlarında depozito olarak tuttukları ve ağda kilitledikleri Ethereum'u getirisiyle geri çekebiliyorlar. Güncelleme öncesi bunun Ethereum’da bir satış dalgası yaratması endişeleri vardı; en azından şimdiye kadar bu endişeler boşa çıkmış olarak gözüküyor.

Amber Group yönetici ortağı Annabelle Huang, endişelerin aksine Etherium'daki yükselişe dair Bloomberg TV'ye verdiği röportajında “Daha şimdiden daha fazla kurumsal talep görüyoruz. Ethereum'u artık daha hızlı stake edebilirler, stakelerini geri alabilirler, likidite sağlayabilirler" yorumunda bulundu.

Stake etmek (Staking) olarak adlandırılan kilitleme işlemi, tutulan miktara karşılık zaman içerisinde belirli oranlarda ödül kripto para kazandırıyor.