Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

Koronavirüs salgınının küresel ticarette ve tedarik zincirlerinde işleyişi sekteye uğratmasıyla birlikte blockchain teknolojisinin bu alana getireceği yenilikler daha yüksek sesle konuşulmaya başlarken, İş Bankası, blockchain teknolojisiyle ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştirdiğini duyurdu. 27 Mayıs 2020 tarihindeki işlem, İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirilirken, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, projenin detaylarını Bloomberg HT Finansal Teknoloji programında anlattı.

Uluslararası ticarette güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği artıracak blockchain teknolojisinin, dış ticaret yapan tedarik zincirleri için devrim niteliğinde bir çözüm olduğunu vurgulayan Şimşek,“Blockchain teknolojisi ile ilkini gerçekleştirdiğimiz bu pilot işlemle, dış ticaret finansmanında verinin eşleşmesine dayalı, güvenilir ve daha kolay bir dönemi başlatıyoruz. Dünyanın hızla gelişen yeni teknolojik oluşumlarında yer alarak ve blockchain teknolojisi üzerinden uluslararası ticaretin ve tedarik zincirlerinin finansmanına yönelik ürünler geliştirerek müşterilerimize yepyeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz. Dış ticaret işlemlerine ve finansmanına odaklanan bir işbirliği ağı olan Marco Polo platformunun sunduğu Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) sayesinde; dış ticaret işlemlerinin finansmanı, daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Firmalar, ticarete dair verileri defalarca girmeden, işlemlerini güvenli, şeffaf ve korunaklı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Marco Polo’nun kullandığı Corda teknolojisi sayesinde ise tarafların bilgileri herkese dağıtılmıyor. Sadece Banka ve firmaların uygun gördüğü taraflara ve gerektiği kadar iletilerek, finans dünyasına özel gizlilik sağlanıyor" diye konuştu.

'BLOCKCHAIN ZAMAN VE MALİYET AVANTAJI SAĞLIYOR'

Dünyanın en geniş blockchain ağına sahip R3’e üye olan ilk Türk Bankası olduklarını belirten Şimşek, bu defa blockchain teknolojisi ile Türkiye’de pilot çalışmasını gerçekleştirdikleri ödeme garantisi işleminde de bir ilke imza attıklarını kaydetti. Şimşek, "Bir blockchain çözümünün, finansal ayrıntıları ve diğer önemli ticari bilgileri doğrulayarak bir yandan zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor, bir yanda da tarafların birbirlerine duymak istedikleri güven mekanizmasının adeta yerini alıyor" dedi.

'DIŞ TİCARETİ DAHA KOLAY VE GÜVENLİ DÖNEME TAŞIDIK'

Blockchain teknolojisiyle müşterilerini dış ticarette daha kolay ve güvenli bir döneme taşıdıklarını ifade eden Şimşek şöyle devam etti: "Bu yeni teknolojiyi müşterilerimizin hizmetine sunmak için doğru senaryolar ve iş alanlarını belirlemeye çalışırken sigorta işlemleri gibi birçok alternatif senaryo söz konusuydu. Ama biz müşterilerimize ve toplamda da ülkemize en büyük katkının dış ticaret alanından gelmekte olduğunun bilincinde olarak bu öncü uygulamayı dış ticaret konusunda denemeye karar verdik. "