Advertisement

Istanbul Blockchain Women Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Güven, Fortune 100 Türkiye firmalarından 9 tanesinde ortalama iki blockchain projesi yürütüldüğünü belirterek, start-up ekosisteminde ise 23 tane girişimin olduğunu söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Güven ve Paribu Danışma Kurulu Üyesi Bikem Kanık, Paribu ve Istanbul Blockchain Women iş birliğiyle gerçekleştirilen “Blokzincir Ekosisteminde Kadın Olmak” araştırmasının sonuçlarını paylaştı.Kurumsal firmalardaki projelerde ortalama 10 kişinin çalıştığını ifade eden Güven, bu projelerde kadın istidam oranının yüzde 32 oranında olduğunu ifade etti. Güven start-uplar da dahil edildiğinde blockchain projelerinde çalışan kadın oranının yüzde 25 olduğunu belirtti.

Türkiye'de kurumsal firmalarda blockchain projelerinin çok az olduğunun altını çizen Güven, bu projelerin daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Araştırma sonuçlarına göre, blockchain projelerinde çalışan kadınların yüzde 92’sinin bu alanda kariyer yapmaktan memnun olduğunu kaydeden Güven. "Araştırma, kadınların proje süreçlerindeki rolünü de ortaya koydu. Buna göre kadınların blockchain projelerinde en çok üstlendiği görev yüzde 44 ile 'proje süreçlerinin tasarımı ve yönetimi'. Kadınların yüzde 16’sı 'proje süreçlerinin uygulanması'ndan sorumlu. Bu alanda çalışan kadınların yüzde 40’ı ise her iki süreçte de görev alıyor" dedi.

'Kripto para işlemi yapan kadınların oranı % 44'

Paribu Danışma Kurulu Üyesi Bikem Kanık ise blockchain projelerinde çalışan kadınların yarısından fazlasının bu alanın en popüler ürünü olan kripto paralarla henüz işlem yapmadığını söyledi. Bugüne kadar kripto para ile işlem yapan kadınların oranın yüzde 44 olduğunu ifade eden Kanık, kripto parayla işlem gerçekleştiren kadınların yüzde 32’sinin alım satım yaparken, yüzde 32’sinin ise kripto yatırım yaptığını belirtti. Araştırma sonucuna göre, blockchain projelerinde çalışan kadınların yüzde 91'inin yaşadıkları kripto para deneyiminden memnun kaldığının altını çizen Güven, "Katılımcıların tamamı ise gelecekte kripto para işlemi yapmayı istediklerini söylüyor" dedi. Kripto para işlemi yapan kadınların yüzde 40’ının Bitcoin’le işlem yaparken yüzde 24’ü Ether’i tercih ettiğini kaydeden Kanık, yüzde 20’si XRP’yi, yüzde 20’sinin ise Tether’i tercih ettiğinmiş söyledi