Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 10,93 artarak 72,08 değerini aldı. Ekim ayında düşüş gösteren endeksin tekrar yükselişe geçti.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme izlendi. Artan jeo-politik gerilim, finansal piyasalarda yükselen hareketlilik ve olumsuzluk ile büyüme ivmesinde hissedilen yavaşlama geçtiğimiz ay düşüşe yol açtı.

Jeo-Politik risklerin kısmen azalması ve gelen kampanyalarla otomobil başta olmak üzere iç talepte başlayan hareketlenme endeksi tekrar yukarı çevirmiş göründü. Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir önceki aya göre yüzde 11,05 artarak 74,68 değerini aldı.

Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 7,05 oranında artarak 68,20 değerini aldı. İç talepte yılın son iki ayında tekrar canlanma sinyali aldı.