Advertisement

Deutsche Bank AG ve UBS Group AG gibi, Avrupalı bankaların uyguladığı esnek çalışma sistemine geçmeyi planlayan BNP Paribas SA’nın çalışanlara haftanın yarısını uzaktan çalışmasına izin vermesi bekleniyor.

Bloomberg’e konuşan şirketin planlaması hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, BNP'nin birkaç uzaktan çalışma senaryosu da dahil olmak üzere, çalışanlarına daha fazla esnek çalışma planı sunmak için hazırlıklar yaptığını söyledi. Buna göre bankanın farklı birimlerinde çalışanlar için en uygun koşulları seçme opsiyonu verebileceği belirtildi.

Bankanın, çalışanın iş pozisyonuyla uyumlu olması durumunda, çalışanına haftanın iki ya da üç günü evden çalışma izni vereceği aktarıldı.

Konu hakkında bilgisi olan kişiler, planın önümüzdeki haftalarda sendikalar tarafından imzalanmasını ve Eylül ayında yürürlüğe girmesinin beklendiğini söyledi.

Paris merkezli BNP'nin sözcüsü e-mail yoluyla yaptığı bilgilendirmede, "Sendikalarla olan sosyal diyalogumuz çerçevesinde, uzaktan çalışmayı genişletmek ve aynı zamanda her iş pozisyonun özelliklerine uyarlamak için Fransa'da grup düzeyinde müzakereler devam ediyor. Uzaktan çalışma sistemi, elbette gönüllülük esasına ve her çalışanın kişisel çalışma ortamına bağlı olacak." açıklamasında bulundu.

Unicredit de benzeri bir açıklama yapmıştı

UniCredit 1 Temmuz’da yaptığı açıklamada, hem ev hem de işten çalışmayı kalıcılaştırmayı planladıklarını duyurdu.

Bankanın Genel Müdür Yardımcısı De Marchis, bankanın idari ve merkez çalışanlarına gönüllülük esasıyla haftada yaklaşık iki gün, şube çalışanlarına ise bir gün evden çalışma seçeneği vereceğini belirtmişti.