Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BoE) baş ekonomisti Andy Haldane'e göre İngiltere, politika yapıcıların beklediğinden daha hızlı bir toparlanma kaydediyor.

Bu ay başında, BoE'nin tahvil alım programının genişletilmesine karşı oy veren tek Para Politikası Kurulu üyesi olan Haldane, Salı günlük bir webinarda yetkililerin ekonomik daralmayla mücadelede para politikasının sınırlarıyla ilgili olarak temkinli olmaları gerektiğini söyledi.

Haldane, İngiltere ekonomisinde büyümenin Kovid-19 öncesi zirvesine göre büyük bir ihtimalle yüzde 20 düşeceğini söyledi. Bu rakam, BoE'nin Mayıs ayındaki son resmi senaryosuna kıyasla 7 puan daha az. Tüketici harcamaları yükseliyor ve yüksek seviyelerin devam etmesi durumunda GSYİH bankanın önceki tahminlerinden farklı bir yola girebilir.

Haldane, "Ekonomik riskler hala dikkate değer seviyede ve iki yönlü. Bence bu riskler Mayıs'a göre biraz daha dengeli ancak hala aşağı yönlü." dedi.

İngiltere'de istatistik ofisi ONS tarafından Salı günü yayınlanan verilere göre ekonomi, tüketicilerin daha fazla tasarruf etmesi ve dhaa az harcama yapmasının etkisiyle ilk çeyrekte beklenenden daha fazla küçüldü.

İngiltere ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 2.2 daraldı

ONS verilerine göre İngiltere ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.2 ile beklenenden daha fazla küçüldü. Beklenti yüzde 2 küçülme kaydedileceği yönündeydi.

Böylece İngiltere ekonomisi 1979 yılından bu yana çeyreklik bazda en sert daralmasını kaydetti. Bir önceki çeyrekte yüzde 2 daralmıştı.

ONS Başkan Yardımcısı Jonathan Athow, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Mart ayında tüm ana sektörlerde dikkate değer bir azalma görüldü. Mart ayında tüketici harcamalarındaki sert düşüş, hanehalkı tasarruflarında dikkate değer artışa yol açtı. Öte yandan, son verilere göre, İngiliz ekonomisi mart ayında yüzde 6,9 daraldı." ifadelerini kullandı.