Advertisement

Michael Hartnett liderliğindeki Bank of America stratejistleri Cuma günü yayımladıkları bir notta, merkez bankalarının para politikasının ve yüksek faiz oranlarının teknoloji sektörü için sorun teşkil ettiğini söyledi.

Merkez bankası likiditesi ile teknoloji hisseleri arasındaki korelasyona dikkat çeken stratejistler, Nasdaq'ın rekor yüksek seviyeleri test ederken merkez bankası bilançolarının mevcut faiz artırım döngüsü sırasında yaklaşık 3 trilyon dolar düşüşünün tutarsız olduğunu belirttiler.

BofA stratejistlerinin notu Nasdaq 100 endeksinin Perşembe günü yaşadığı düşüşten sonra geldi. Yapay zeka öncüsü Nvidia Corp.'un müthiş satış tahmini bile endeksteki düşüşü durdurmaya yetmedi.

Hartnett, geçen yıl hisse senedi piyasasında düşüş öngörüsünde haklı çıktı ve hisse senetleri ilk yarıda toparlansa bile 2023'te düşüş eğilimini sürdürdü.

Nasdaq bu yıl yüzde 35 oranında yükselişte olmasına rağmen, Ağustos ayında düşüş yaşadı ve analistler Nasdaq’ın Aralık ayından bu yana en kötü ayına hazırladığını belirtti.