Advertisement

İki günlük politika toplantısının ardından BoJ, pandemiden zarar görmüş işletmeler için özel amaçlı programlarını altı ay uzattı ve ekonomist beklentilerine paralel olarak faiz ve tahvil alımlarında değişikliğe gitmedi.

Değerlendirmesinin bir parçası olarak, getiri eğrisi kontrolü yaklaşımını kullanım dışı bırakmaya ihtiyaç görmediğini belirten bankanın bu duruşu, genişleme kampanyasının daha uzun bir raf ömrüne sahip olması için ufak tefek düzeltmeler yapacağını işaret ediyor. Banka bulgularını Mart ayında paylaşacağını söyledi.

Karar sonrası basın toplantısında konuşan Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda getiri eğrisi konusu ve varlık alımlarının gözden geçirileceğini belirtti. Bununla birlikte Kuroda negatif faizleri gözden geçirmeyi planlamadıklarını ifade etti.

Son gelen enflasyon verisine göre çekirdek tüketici fiyatları yüzde 0,9 ile on yıldan uzun bir sürenin en hızlı düşüşünü kaydetti.

IHS Markit ekonomisti Harumi Taguchi, "BoJ enflasyonun ne kadar zaman yüzde 2 hedefinin altında kalacağından endişeli. Tüm dünyada faizler düştükçe politika ile fiyatlar arasındaki fark o kadar açıldı. Kuşkusuz yüzde 2 hedeflerini hemen bırakmalarını beklemem. O nedenle hedefi olabildiğince erken yakalamaya yönelik duruşunu değiştirebilir." dedi.

Planlanan sürdürülebilirlik değerlendirmesinden önce, bazı BoJ kurul üyeleri geçen haftalarda bankanın uzun süredir devam eden -ETF alımları da dahil- parasal genişleme programından doğan risklere yönelik artan farkındalığı işaret eden yorumlar yapmıştı.

Mevcut getiri eğrisi kontrolü çerçevesi negatif faizlerin benimsenmesi sonrasında yapılan kapsamlı bir politika değerlendirmesinin ardından Eylül 2016'da çıkmıştı. O zamandan beri uygulamada kalan çerçeve birkaç ufak revizyondan geçti. Ayrıca diğer küresel merkez bankaları tarafından da yakından incelendi.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) getiri eğrisi kontrolü çerçevesini bu yılın başında kısmen benimsedi. Ancak BoJ'un hedefinde olan 10 yıllıkların yerine özellikle üç yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi hedeflemeyi seçti.

BoJ 10 yıllık tahvil faizi hedefini değiştirmeyi düşünebilir." diyen Credit Agricole Securities Asia BV Japonya baş ekonomisti Kyohei Morita, RBA'nın daha kısa bir vade hedeflediğini ve Fed'in tartışmalarının da daha kısa bir vadeyi hedeflemekten yana olduğunu ifade etti. Morita, "İşletmelerin aldığı kredilerin çoğu birkaç yıllık ve bu nedenle eğer üç yıl civarında bir şey hedeflerlerse daha etkin olur." dedi.