Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Salı günkü konuşmasında koronavirüsten etkilenen ekonomiyi yeniden ivme kazandırmak için altyapı yatırımlarına milyarlarca sterlin harcama vaadini pekiştirecek.

Aralık ayındaki genel seçim öncesinde harcama taahhütlerinde bulunan Johnson, 5 milyar sterlinlik (6.2 milyar dolar) yol, okul ve hastane yatırımlarının hızlandırıldığını açıklayacak ve sonbaharda daha fazla harcama stratejisi yayınlama sözü verecek.

Başbakanlık ofisi tarafından yayınlanan notlara göre "İnşa edeceğiz, inşa edeceğiz, inşa edeceğiz. Daha iyisini, daha yeşilini, daha hızlı inşa edeceğiz." diyecek olan Johnson, "İhtiyaç duyulan şey 'Yeni bir Düzen' ile güçlü ve kararlı, kriz zamanında elini halkın omzuna koyacak bir hükümet." şeklinde konuşma yapacak.

Johnson, İngiltere'nin geri kalan kısımlarını altyapı ve iş gücü yatırımları yaparak düzeltme vaadiyle Parlamento'da 80 sandalye ile çoğunluğu almıştı. Ancak 43 binden fazla kişinin yaşamına mal olan ve ekonomiyi resesyona sürükleyen pandemi krizinin patlak vermesi İngiliz liderin planlarını sekteye uğrattı.