Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Borsa İstanbul Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik harekatından sert etki gördü.

BIST 100 endeksi güne yüzde 7,6 düşüşle başladı. Açılışın hemen ardından endeks bazlı devre kesici devreye girdi. 10:30'da pay piyasasında işlemler yeniden başladı.

BIST 100 endeksi, günü yüzde 8,17 değer kaybederek 1.851,38 puandan tamamladı. Endeks, önceki kapanışa göre 164,65 puan azalırken, toplam işlem hacmi 25,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 8,47 ve holding endeksi yüzde 9,45 değer kaybetti. Tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 9,96 ile madencilik oldu.

Rusya'nın harekatı Türk lirasında da değer kaybına neden oldu. Dolar/TL 20 Aralık gününden bu yana en yüksek seviyeyi test ederken, risk primi de 600 baz puanı aştı.

BIST 50'de açığa satışa yukarı adım

BIST 50 endeksinde yer alan paylara bugün gün boyunca açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanmasına karar verildi.

Buna göre, açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.