Advertisement
HABERLER ABONE OL

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

BURCU KIRATLI/BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA ANALİSTİ

Borsada yatırımcıların sayısı artarken portföy büyüklüklerinin de daha çok 50 bin liranın altında toplandığı görülüyor.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre yerli yatırımcıların portföyünün yüzde 70’ten fazlası 50 bin liranın altında. Yaklaşık yarısı ise 10 bin TL'nin altında.

2022 yılında Borsa İstanbul, tarihinin en önemli rallilerinden biri yaşarken yerli yatırımcının bu ralliye ilgisi oldukça yüksek seviyede gerçekleşti.

Özellikle 2022 yılının sonbaharından itibaren 2,3 milyon olan yatırımcı sayısı grafiği sürekli bir artış göstererek 2022 Aralık ayı itibariyle 3,7 milyon yatırımcıya ulaştı. 2023 yılının başlaması ise bu ilgi daha da arttı ve Ocak ayında MKK verilerine göre 3,9 milyon olarak açıklandı; daha sonra yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle bu rakam Şubat sonunda 3,85 milyon kişiye gerilese de Mart sonu itibariye yatırımcı sayısı 4,23 milyon ile rekor kırdı.

Yatırımcı sayısı artarken, portföy miktarları düşük kalıyor

Rakamların detaylarına bakıldığında 4 milyonu aşkın yerli yatırımcının yarısının portföyü 10 bin TL'nin altında yoğunlaşıyor. İkinci en büyük yoğunlaşma ise 10-50 bin TL’lik hesap bakiyeli yatırımlarda.

Toplam yatırımcıların yüzde 70’inin portföyü ise 50 bin TL’nin altında bulunuyor. 1 milyon TL ve üzerinde bakiyesi bulunan yatırımcı sayısı ise 125 bin 949 kişi ile toplam yatırımcıların sadece yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturuyor. 500 bin TL ve üzeri bakiyesi bulunan yatırımcı sayısının toplam yatırımcı sayısına oranı ise yüzde 5,5.

Portföy değeri en çok İstanbul'da arttı

Türkiye’de 4,23 milyon borsa yatırımcısının yarısı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’dan oluşan ilk 5 ile bulunuyor.

Yatırımcı sayısı en çok artan il İstanbul olurken bu veriye paralel olarak en çok portföy değeri de İstanbul’da arttı. 2022 Mart ayında İstanbul’da 443 milyar TL olan toplam portföy büyüklüğü 2023 Mart sonunda 1,13 trilyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde 656 bin olan yatırımcı sayısı da 1,08 milyona yükseldi.

Portföy değerlerine oransal olarak bakıldığında; en çok artış yaşanan iller Kocaeli, Antalya ve Adana olduğu görülüyor.

Borsa yatırımcılarının yarısından fazlası 25-45 yaş aralığında

MKK verilerine göre, Borsa İstanbul’da tüm yaş gruplarında yatırımcı sayısında artış görüldü. Veriler, borsa yatırımcı sayısının yarısından fazlası 25-45 yaş aralığında olduğunu gösteriyor.

Portföy değerine göre yaş gruplarına bakıldığında, toplam portföy değerinin yüzde 70’ten fazlasının 35-65 yaş aralığında yoğunlaştığı dikkat çekerken 0-24 yaş aralığındaki genç borsa yatırımcılarının portföyden yalnızca yüzde 1 pay alması da diğer dikkat çeken husus.

Depremden etkilenen bölgelerdeki yatırımcı sayısına bakıldığında; hem geçen yıla göre hem de yıl başından bu yana artış olduğu görülüyor.

Oransal olarak en çok artış yaşanan illler Şanlıurfa, Hatay ve Adana olurken portföy değerlerinin ise Borsa İstanbul’daki yılbaşından bu yana yaşanan endeks bazında yüzde 13’lük düşüşe paralel olarak düştüğü görülüyor.