Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Bankalarda hisse alımları ve Takasbank'ın VİOP'ta risk parametre güncellemesine rağmen açılış bölümünde Borsada bankacılık endeksinde satış dalgasının devam ettiği görüldü.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,25 düşüşle 3 bin 269 puandan başlarken, bankacılık endeksinde düşüş yüzde 1'i aştı.

Açılış bölümünde TSKB, İş Bankası, Garanti Bankası hisselerinde düşüş izlendi.

Salı günü Takasbank VİOP risk parametrelerinde yaptığı güncellemeyle yatırımcıların uzun pozisyolarda yükümlülüğünü azaltan bir karara imza atmıştı.

Bunun yanında Halkbank ve İş Bankası'nda hisse alımları dikkat çekmişti.

Banka hisselerindeki kaldıraçlı pozisyonlar ve kaldıraç bağlantılı teminat sorunları nedeniyle gerileyen borsaya paralel altı gündür düşüş kaydeden Halkbank Salı günü 8,85 milyon lira nominal tutar karşılığı 72,5 milyon lira tutarında hisse geri alımı yaptı.

İş Bankası A.Ş. Munzam Sandık Vakfı da, 20 Eylül’de bankanın hisselerinde 8,00-8,19 TL fiyat aralığından 5 milyon adet alım gerçekleştirdi.

BIST 50 'de açığa satışta yukarı adım sürüyor

BIST 50 endeksinde yer alan paylarda 14-20 Eylül tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildi.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

Borsa İstanbul'un açıklamasında gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışların da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılar ve yatırım kuruluşları tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkatin gösterilmesi istendi.

Borsa İstanbul yönetimi Şubat-Mart 2022 döneminde bir süre uyguladığı ve sonrasında terk ettiği BIST 50 paylarında açığa satışlara uygulanan yukarı adım kuralına 14 Eylül tarihinde geri dönmüştü.