Advertisement

Sermaye piyasalarında yoğun halka arzlar gündemdeki yerini korurken, 2021'de ana temalardan biri olan artan yatırımcı sayısında ivmenin terse döndüğü izlendi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre Nisan'da rekor kıran yatırımcı sayısında Mayıs ayının ardından Haziran ayında da düşüş görüldü.

Borsada yatırımcı sayısı Nisan'da 2 milyon 674 bin 414 ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra Mayıs ayında 2 milyon 517 bin 690'a, Haziran ayında ise 2 milyon 445 bin 566'ya geriledi. Böylelikle 2 ayda borsadan 228 bin 848 yatırımcı çekilmiş oldu. İki ayda borsadaki toplam portföy büyüklüğü ise 694 milyar TL'den 664 milyar TL'ye geriledi.

2 bin 399 büyük yatırımcı borsayı terk etti

Tüm yatırımcı gruplarında olduğu gibi borsada portföy büyüklüğü bazında aslan payına sahip büyük yatırımcıların sayısında da gerileme yaşandı. Mart sayısında portföyü 1 milyon TL'nin üzerinde olan yatırımcı sayısı 30 bini aşarak rekor kırmıştı. Mart ayındaki rekoru takip eden aylarda yatırımcı sayısında düşüş izlendi ve Haziran ayında bu yatırımcı grubunda 27 bin 610 kişi yer aldı.

Buna paralel olarak bu yatırımcıların toplam portföy büyüklüğü de gerileme kaydetti. Şubat ayında bu yatırımcı grubunun portföy büyüklüğü 666 milyar TL'yi aşmıştı. Sonrasında bu büyüklük düşüş ivmesine girerken, Haziran ayında 568 milyar TL olarak kaydedildi.

Küçük yatırımcı sayısı da düşüyor

Borsada yatırımcı sayısındaki artış ivmesi tersine dönerken özellikle portföy büyüklüğü 10 bin TL'nin altındaki yatırımcı sayısındaki düşüş dikkat çekti.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre Nisan ayında portföy büyüklüğü 100 lira ile 10 bin lira arasında olan yatırımcıların sayısı 1,1 milyonu aşarken, Haziran ayına gelindiğinde bu rakam 925 binlere geriledi. Böylelikle iki ayda 237 bin yatırımcının borsayı terk ettiği görüldü.