Advertisement
HABERLER ABONE OL

Borsada yeni tedbirler piyasada yatırımcılar ve aracı kurumlar arasındaki soru işaretlerinin artmasına neden oldu.

Yeni tedbirlere göre, yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek paylar için depo şartı uygulanması ve mülkiyetinde payı bulunan yatırımcıların, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilmesi kararlaştırıldı.

Bu düzenlemeye göre satım tarafında hisse senedi hesabında olmayanların satım imkanı olmayacak. Dolayısıyla Cuma alım yapan ya da bugüne alım giren yatırımcının satış yapma imkanı bulunmayacak.

Düzenlemeye göre alım tarafında da nakit bulundurulması gerekiyor. Bloomberg HT'nin edindiği bilgilere göre piyasada yatırımcılar alım yaptıkları varlıkları ne zaman satacağı konusunda bilgi sahibi olmadığı için alım kararlarından da uzak duruyor.

Yazılım sorunları şikayet konusu oldu

SPK daha önce 2019 yılında 7 banka hissesi için bu depo yükümlülüğünü getirmişti. Uzunca süren o yükümlülük volatiliteyi düşürmüştü. Son yapılan düzenlemeyle yine volatiliteyi düşürme amacı güdüldüğü ifade ediliyor.

Bir önceki depo yükümlülüğünde aracı kurumlarda yazılım sorunları yaşanırken, gelen bilgiler yine yazılım sorunları olduğu yönünde. Bu kapsamda SPK'ya şikayetlerin ulaştırıldığı da ifade ediliyor.

Önceki düzenlemeye göre farklı olan unsurlardan biri de düzenlemenin doğrudan aracı kuruma yönelik olarak getirilmesi oldu.

Bu sebeple yatırımcıların başka aracı kurumdaki varlığını farklı bir aracı kurumdan satma imkanı kaldırılmış oldu. Başka deyişle yatırımcı aracı kurumun neresiyse, varlığın satışını ancak oradan yapabilecek.