Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Borsa yeni haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan değişiklik kararının ardından sert düşüşle girdi.

BIST 100 endeksi günü yüzde 9,79 düşüşle 1,379 puandan tamamladı.

Güne sert girişle başlayan endekste ilk kez endeks bazlı devre kesici sistemi uygulamaya alındı. Seansta iki kez işlemlere geçici ara verildi.

Borsa İstanbul 2021 kazançlarını sildi

Düşüşle birlikte endeks bu yılın kazançlarını sildi.

Ağustos ayında BIST 100’deki ani hareketlere karşı otomatik devre kesici uygulaması tanıtılmıştı. Bugünkü hareketle birlikte bu uygulama ilk kez devreye girmiş oldu.

Borsa İstanbul'dan usulsüz açığa satış uyarısı

Borsada sert fiyatlamalar yaşanırken Borsa İstanbul'dan da usulsüz açığa satış işlemleriyle ilgili bir uyarıda bulundu.

Borsa İstanbul A.Ş., piyasalarda gerçekleştirilen işlemlerin gözetim faaliyeti kapsamında anlık ve sürekli olarak izlendiğini belirterek, usulsüz açığa satış işlemleri konusunda yatırımcıları uyardı.

BIST’ten yapılan açıklamada, “Yatırım kuruluşlarımızın ve yatırımcılarımızın mevzuata uyum konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri önemle rica olunur. Aksi durumda, usulsüz açığa satış işlemleri başta olmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsamız düzenlemelerine uygun olmayan işlemlere karşı gerekli her türlü tedbirin alınacağı, inceleme ve denetim faaliyetlerinin titizlikle icra edileceği hususları kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

VİOP’ta FX, altın sözleşme üst limiti %20’ye yükseltildi

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamayla, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) işlem gören USD/TL, EUR/TL, RUB/TL ve CNH/TL Döviz vadeli işlem sözleşmeleri ile Gram/TL altın vadeli işlem sözleşmelerinde uygulanan %10 oranındaki üst fiyat limiti oranları bugün için yüzde 20'ye çıkarıldı.

Kurda dalgalı gün

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yapılan değişiklik sonrasında Dolar/TL 'deki ilk fiyatlamalar hızlı yükselişe işaret etti.

Kararın ardından yapılan ilk kotasyonlarda yüzde 16'nın üzerinde bir yükseliş izlenirken, dolar/TL fiyatlamalarında 8,47 seviyeleri kaydedildi. Ardından dolar/TL'de 7,70'in altı görüldü. Kurda sonrasında yön tekrar yukarıya döndü.

Bloomberg Dolar Endeksi yeni haftaya yatay başlarken, ABD 10 yıllık tahvil getirisinde yüzde 1,67 seviyesi kaydedildi.

Morgan Stanley ekonomistleri dolar/TL kurundaki harekete ilişkin olarak, "Mevcut politikanın devam ettiği senaryoda Türk lirası cinsi sabit getirili menkul kıymetlerdeki yukarı yönlü hareketin, yüksek pozisyonlanma ve son aylardaki varlık fiyatı performansının iyi haberlerin büyük ölçüde fiyatlandığına işaret etmesiyle, geçen aylara göre daha ölçülü olacağını düşünüyoruz" değerlendirmesini yaptı.