Advertisement

Ford Otosan hisselerinde bu hafta gerçekleşen hızlı ralliyle birlikte şirket Borsa İstanbul’da en büyük piyasa değerine sahip şirket oldu.

Ford Motor ve Koç Holding ortak girişimi olan Ford Otosan pazartesiden bu yana yüzde 25 yükseliş kaydetti. Ford Otosan, Borsa İstanbul 100 endeksinde Koç Holding’i geride bırakarak piyasa değerinde liderliği elde etti.

Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Ford Otosan olumlu ayrışmaya gerekçe olarak “Güçlü 2020 performansı, yatırım teşviği açıklamasının yatırım harcaması, süresi, içeriği anlamında bir miktar netlik sağlaması, temettü beklentisi, E-Transit üretimi haberi, 2021’de güçlü ihracat beklentisini” gösterdi. Şirket “Şu anda Türkiye’de hem büyüme hem temettü hikayesi sunan bir şirketiz. Bu da bizim olumlu ayrışmamıza sebep oluyor” değerlendirmesini yaptı.

Bazı analistlere göre bu açıklama Ford Otosan’ın hızlı rallisini açıklamada yeterli kalmayabilir. ICBC Turkey Yatırım Araştırma Müdürü Burak İşyar“Pozitif beklentiler ve gelişmeler var ancak son ralli bir parça fazla fiyatlamaya veya açıklanmamış bir yeni gelişmeye işaret ediyor. Değerlemeler biraz yükselmeye başladı” yorumunu yaptı.

Hissenin 14 günlük göreli güç endeksi neredeyse 84’e yükselerek 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu seviye, bazı analistlerin rallinin aşırı hızlandığına ve geri çekilme potansiyeli taşıdığına işaret ettiği düşünülen 70 seviyesinin de oldukça üstünde bulunuyor.

Ford Otosan’ı değerlendiren 22 analistten 13’ü “al” tavsiyesi verirken üçü “sat”, altısı ise “nötr” tavsiyesi veriyor.