Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yeni kredi düzenlemesinin yarattığı tahvil rallisi banka hisseleri üzerinden Borsa İstanbul'a da pozitif katkı yaptı.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,40 kazançla 3.062,49 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 3.083,34 puana taşıdı.

Bankacılık endeksi yüzde 3,55, holding endeksi yüzde 0,74 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,93 ile iletişim, en çok kaybettiren ise yüzde 1,02 ile ulaştırma oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kredi düzenlemesi tahvillerde ralli yaratmıştı.

Düzenlemeyi takip eden ilk işlem gününde 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, bugün yüzde 13,96 ile Mart 2021'den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

2 yıllık tahvil getirisi ise 340 baz puan düşüşle yüzde 14,22 düzeyine geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçtiğimiz hafta faizi sürpriz bir şekilde indirmesinin ardından “makroihtiyati tedbir” kapsamında bankaların ticari kredi faizlerinde sınırlama getirecek adımlar açıklamıştı.

TCMB ticari kredi faizlerini politika faizine doğru yaklaştırmayı amaçlayan bir dizi zorunlu karşılık ve menkul kıymet tesisi uygulaması duyurdu.

Buna göre bankalar, yeni ticari kredilerden yüzde 22,85 ile yüzde 29,4 arasında faiz uygulamaları durumunda kredi tutarının yüzde 20’si kadar devlet tahvilini karşılık olarak tesis edecek. Ticari kredi faizinin yüzde 29,4’ten fazla uygulanması durumunda ise DİBS tesis zorunluluğu kredi miktarının yüzde 90’ına çıkacak.

TCMB 23 Nisan’da açıkladığı zorunlu karşılık kararıyla birlikte bazı kredi tipleri istisna olmak üzere mevduatların yanında ilk kez ticari kredileri de zorunlu karşılığa tabi hale getirmiş, Haziran'da da ticari kredi zorunlu karşılık oranını yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseltmişti.

Açıklanan son kararla birlikte söz konusu ticari kredilere uygulanan zorunlu karşılık, yüzde 30 DİBS tesisine dönüştürüldü.