Advertisement

Küresel piyasalarda risk algısı hisse senetleri lehine dönüşürken, Borsa İstanbul'da da Ford Otosan öncülüğünde yukarı yönlü bir seyir kaydedildi.

Güne yüzde 0,4 yükselişle başlayan Borsa İstanbul'da günlük prim Ford Otosan'a ilişkin haber akışı sonrasında yüzde 1'in üzerine çıktı.

Endeks günü yüzde 0,96 artışla 1.570 puandan tamamladı.

Endekse puan bazlı en çok katkıyı yapan hisse Ford Otosan olurken, Ford Otosan'ı Garanti Bankası ve BİM izledi.

Bankacılık ve sanayi endeksinde günlük prim yaklaşık yüzde 1 oldu.

Ford Otosan ile ilgili haber akışı hisseleri hareketlendirdi

Ford Otosan'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada Ford Motor Company ve Volkswagen AG arasında 2018 yılından bu yana devam eden iş birliği planları çerçevesinde 1 tonluk orta ticari aracın ortak üretimi için anlaşıldığı duyuruldu.

Bu kapsamda, Ford Otosan ile Ford Motor Company arasında bu projeyi gerçekleştirmek amacıyla 1T Cargo Van Fason Üretim ve Tedarik Anlaşması, Yedek Parça Tedarik Anlaşması, Teknoloji ve Üretim Lisans Çerçeve Anlaşması ve ona bağlı olan Araç Programı Ürün Lisans Spesifikasyonları Ek Anlaşması imzalandı.

İlgili anlaşmalar uyarınca proje kapsamındaki 1 tonluk orta ticari araç ‘Yeni Nesil Ford Transit Custom' ailesinin dizel, şarj edilebilir hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarının Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikalarında 2023 yılının ilk yarısından itibaren kademeli olarak ve çoğu ihracata yönelik olacak şekilde üretilmesi öngörülüyor.

Ayrıca; Ford Motor Company ve Volkswagen AG'nin stratejik ortaklığı kapsamında Volkswagen AG'nin yeni nesil 1 tonluk ticari araç modelinin de Ford Otosan tarafından Kocaeli fabrikalarında üretilmesi öngörülüyor.

Bu çerçevede önümüzdeki 5 yıl içerisinde şirket tarafından toplam 1,4 milyar Euro yatırım yapılması, halihazırda 180 bin adet olan mevcut benzer nitelikteki aracın yerine geçmek üzere, 405 bin adetlik yıllık ortalama 1 tonluk orta ticari araç üretim kapasitesi kurulması ve 11 yıl süreyle üretim yapılması öngörülüyor.

Üretilecek araçların, yurt içinde Ford Otosan tarafından satışı gerçekleştirilecek Ford markalı olanlar haricindeki kısmının, Ford Motor Company'ye veya bağlı şirketlerine satılarak, satışların maliyet artı yöntemiyle fiyatlandırılması, yatırım maliyetlerinin önemli bir kısmının satışlar aracılığıyla Ford Motor Company'ye aktarılması öngörülüyor.

Söz konusu yatırım, Ford Otosan tarafından 4 Aralık 2020 tarihinde duyurulan Yeni Nesil Ticari Araç Projeleri ile ilgili ürün çeşitlendirme ve tevsi yatırımları için alınan ve Ford Otosan'ın kapasitesini toplam 650 b,n adede çıkartan 20,5 milyar TL'lik Proje Bazlı Devlet Yardımı kapsamında gerçekleştirilecek.

Ali Koç'un konuşmasıyla hisseler yükseldi

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç “2 milyar avroluk Türk otomotiv sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımını gerçekleştireceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde konuşma yapan Koç “Yeni yatırımımızla Kocaeli fabrikamız, Türkiye’nin batarya dahil ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi haline gelecek” ifadelerini kullandı.