Advertisement
HABERLER ABONE OL

Borusan Oto İstinye'de düzenlenen imza töreninde, Petrol Ofisi Grubu'nun Türkiye genelindeki 2 bin lokasyonu arasından önceliklendirilen istasyonlarda ilk aşamada 1 milyar liralık yatırım yapacağı belirtildi.

İstasyon dönüşümleri, Türkiye çapında belirlenen trafik yoğunluğu, üniteler ve istasyonlar arası mesafe, müşterilere sunulan ek hizmetler gibi kriterlere göre belirlenecek.

İstasyonlarda kullanılacak ve yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağı sertifikalı hızlı şarj cihazlarıyla elektrikli araçlarda batarya doluluk oranı 30 dakika içerisinde yüzde 80'e ulaşabilecek.

Söz konusu işbirliği kapsamında şarj edilecek araçlarla her şarj noktası yaklaşık 4 bin 500 ton karbon salımını engelleyecek.

Borusan Grup Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Kafadar, burada yaptığı konuşmada, Türkiye elektrikli araç sektöründeki değişime değinerek, "Elektrikli araç satışlarında, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 5 kat büyüme görüyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu sektörde hızlı bir büyüme söz konusu." diye konuştu.

Artan talep doğrultusunda elektrikli şarj istasyon ihtiyacının karşılanmasının önemine dikkati çeken Kafadar, sürdürülebilirlik alanlarındaki yatırımlarıyla Borusan Grubu olarak karbon salımı yüksek otomotiv sektöründe elektrifikasyon dönüşümüne liderlik eden kurumlardan biri olmayı amaçladıklarını ifade etti.

Petrol Ofisi Grup CEO'su Mehmet Abbasoğlu da söz konusu işbirliğinin yalnızca Türkiye ve bölge için değil, sürdürülebilirlik adına da önemli bir adım olduğunu söyledi.